Problem zanieczyszczenia powietrza doskwiera szczególnie w sezonie grzewczym. Niestety, świadomość negatywnych skutków spalania m.in. plastików w piecach czy przydomowych kotłowniach jest w społeczeństwie ciągle bardzo niska.
Dlatego zachęcamy do walki z tymi negatywnymi praktykami poprzez włączenie się do cyklicznej kampanii edukacyjno-społecznej, realizowanej przez Fundację PlasticsEurope Polska pt. „Plastik nie do pieca – piec nie do plastiku”.
W jej ramach przygotowane zostały gotowe materiały (plakaty, spot, informacje), które mogą Państwo bezpłatnie pobrać i rozpowszechniać wśród mieszkańców gminy.
Główne przesłanie tej kampanii ma uświadomić lokalnej społeczności, że - spalając plastik - nie tylko marnujemy surowiec do recyklingu, ale także emitujemy do powietrza pyły i inne szkodliwe substancje, przyczyniając się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza w najbliższym otoczeniu, szkodząc sobie i innym.

Więcej informacji w załączniku oraz na stronie:
https://www.plasticseurope.org/pl/newsroom/aktualnosci/w-trosce-o-czyste-powietrze

25 stycznia rozpoczynają się szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów, które odbędą się zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Każdy senior zainteresowany szczepieniem przeciwko koronawirusowi zostanie zaszczepiony. Aby seniorzy nie musieli wielokrotnie dzwonić i szukać wolnych miejsc i terminów, uruchomiono nowe funkcjonalności, które mają pomóc starszym osobom:

•          jeżeli dzwoniąc na infolinię nr 989 senior usłyszy, że obecnie nie ma wolnych terminów na szczepienie w miejscu jego zamieszkania lub w pobliżu  - powinien podać konsultantowi telefon kontaktowy. Kiedy zwiększy się liczba dostarczanych do Polski szczepionek i pojawią się wolne miejsca – seniorzy zostaną o tym poinformowani .

•          senior (samodzielnie lub przy pomocy osób bliskich) może wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/, podając swoje dane kontaktowe. Podobnie, jak w przypadku infolinii -  gdy tylko wzrosną dostawy szczepionek przez producentów i w rezultacie pojawią się wolne terminy na szczepienie  - seniorzy zostaną o tym poinformowani.

•          można również wysłać smsa o treści Szczepimysie pod numer 664 908 556. W odpowiedzi senior otrzyma prośbę o podanie nr PESEL i kodu pocztowego. I podobnie jak powyżej – jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu – pacjent zostanie poinformowany w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

Apelujemy, aby seniorzy, celem rejestracji skorzystali z powyższych narzędzi . Gwarantujemy, że każdy senior, który pozostawi swoje dane przez infolinię lub Internet – zostanie umówiony na szczepienie, gdy tylko kolejne dawki dotrą do Polski.

poniedziałek, 25 styczeń 2021 13:18

Zgłoszenia do konkursu "Zabytek zadbany"

W imieniu organizatorów zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zabytek Zadbany". Konkurs może poszczycić się wieloletnią tradycją. Po raz pierwszy zorganizowany został w 1975 roku. Procedurę konkursową prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

O miano laureatów i wyróżnionych ubiegać się mogą właściciele i zarządcy zabytkowych nieruchomości, którzy wzorowo i konsekwentnie prowadzą działania - badawcze, rewitalizacyjne, konserwatorskie i budowlane - celem utrzymania w jak najlepszym stanie obiektów, nad którymi sprawują pieczę. Konkurs ma na celu promocję właściwych postaw i upowszechnienie najlepszych wzorców w zakresie opieki nad zabytkami oraz ich użytkowania i zagospodarowania.

Zgłoszenia do konkursu "Zabytek zadbany" rozpatrywane będą w następujących kategoriach:

  1. Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu.
  2. Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe).
  3. Adaptacja obiektów zabytkowych.
  4. Architektura i budownictwo drewniane.
  5. Zabytki techniki (w tym budownictwo przemysłowe i inżynieryjne).
  6. Kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem.

Prawo do składania zgłoszeń mają właściciele zabytków, ich posiadacze i zarządcy, a także Wojewódzcy Konserwatorzy Zabytków, kierownicy delegatur Wojewódzkich Urzędów Ochrony Zabytków lub konserwatorzy samorządowi. Udział w konkursie jest otwarty i bezpłatny, termin składania zgłoszeń upływa 31 stycznia 2021r.

Szczegóły dotyczące procedury konkursowej oraz regulamin dostępne są na stronie internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

poniedziałek, 25 styczeń 2021 09:03

KIERMASZ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Zapraszamy 31.01.2021 w godzinach 9:00- 16:00 przy garażu OSP Kikół

Serdecznie zapraszamy!

FINAŁ Z GŁOWĄ, prosimy o zasłanianie ust i nosa oraz zachowywanie odległości 🙂
Dziękujemy

źródło: Sztab WOŚP Kikół

Do 15 lutego 2021 roku w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi potrwa I etap konsultacji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej. Zapraszamy do zapoznania się z tym projektem i zgłaszania uwag.
Każdy zainteresowany ma możliwość zapoznania się z projektem PS dla WPR i zgłoszenia swojego stanowiska poprzez specjalny formularz.

Dokumenty dostępne są na stronie

Źródło: nadesłane, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

poniedziałek, 25 styczeń 2021 07:20

Nie piszemy o historii. Piszemy o pamiętaniu.

Upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921 - to cel jedenastej edycji projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie Pamięci”, służącego upamiętnianiu ludzi, którym Polska zawdzięcza niezawisłość. Chcemy przypomnieć postacie, często zapomniane, by były znane szerszemu gronu społeczeństwa, by funkcjonowały w pamięci zbiorowej. Uczestnicy projektu mają za zadanie odszukanie bohaterów historii we własnym środowisku i upamiętniania ich. Zespoły projektowe mają zebrać informacje o konkretnej osobie i zgromadzić wszelkie “ślady pamięci” pozostałe po niej. Ważne jest opracowanie prezentacji postaci oraz upowszechnienie wiedzy o niej w społeczności lokalnej.
Zespół uczniowski Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole wraz z opiekunem przystąpił do projektu. Upamiętniliśmy postać Jerzego Starzyńskiego.
Prezentujemy filmik podsumowujący projekt, nadesłany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Ireneusz Bednorz

Link do filmiku otrzymanego z IPN, w którym znalazł się fragment naszych działań:

𝐊𝐚𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐏𝐚𝐦𝐢𝐞̨𝐜𝐢 👉 𝑩𝒐𝒉𝒂𝒕𝒆𝒓𝒐𝒘𝒊𝒆 𝒘𝒐𝒋𝒏𝒚 𝒑𝒐𝒍𝒔𝒌𝒐-𝒃𝒐𝒍𝒔𝒛𝒆𝒘𝒊𝒄𝒌𝒊𝒆𝒋 👈 XI edycja projektu edukacyjnego - YouTube

 XI edycja projektu edukacyjnego - YouTube

Strona tytułowa prezentacji o Jerzym Starzyńskim

fot.internet

piątek, 22 styczeń 2021 13:57

Życzenia Dzień Babci i Dziadka.

Kochane Babcie, Kochani Dziadkowie!
To Wasze Święto! Wszystkim Babciom i Dziadkom składamy najlepsze życzenia!
Byście zawsze byli szczęśliwi, a zdrowie Was nie opuszczało. Byście tak dbali o wnuki, jak teraz to robicie (a wiemy, że wnuki zawsze wychodzą od Babci najedzone:). By ciepło i serdeczność, które od Was płyną, nadal zarażały wszystkich dookoła!
Życzą (też dziadkowie:) )
Józef Predenkiewicz, Wójt Gminy Kikół
Jacek Sadowski, Przewodniczący Rady Gminy Kikół

Za nami Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, sympatycznego łakomczuszka, którego znają niemal wszystkie dzieci. Gminna Biblioteka Publiczna w Kikole ogłasza wyniki Konkursu plastycznego „Kartka urodzinowa dla Kubusia Puchatka”. Jury miało trudne zadanie, ponieważ dzieci bardzo lubią tego sympatycznego misia i wszystkie prace konkursowe były piękne i pomysłowe.

Największe jednak uznanie zyskały kartki:
Oliwii Kopczyńskiej, Weroniki Lewandowskiej, Karoliny Rempuszewskiej, Wiktorii Tarkowskiej, Zuzanny i Gabrieli Słumskiej.
Pozostali uczestnicy otrzymują wyróżnienia :
Julia Cachnij, Martyna Lewandowska, Michał Szwajda, Hubert Kalinowski, Maciej i Julian Jagielscy, Gracjan Górzyński, Gabriela Judycka, Miłosz Borowicz, Izabela Kuziemkowska, Lena Krażewska, Michał i Jakub Kalinowscy.

więcej na: https://www.facebook.com/okgkikol/

Gminy Wielgie i Kikół złożą wnioski o dofinansowanie inwestycji w sołectwach popegeerowskim. To w ramach rządowego programu wsparcia finansowego dla gmin, w których funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne.
Samorządy gminne mają czas do 12 lutego br. na złożenie wniosków o przyznanie dofinansowania do inwestycji w miejscowościach popegeerowskich. Mogą się ubiegać o wsparcie od 50 tys. zł do 5 mln zł. W wielu gminach powiatu lipnowskiego funkcjonowały państwowe gospodarstwa rolne i samorządowcy zamierzają skorzystać z kolejnej nadarzającej się okazji na pozyskanie środków zewnętrznych.

W tym programie rządowym jest bardzo szeroki wachlarz inwestycji, które można zrealizować. W grę wchodzi budowa kanalizacji sanitarnej, oczyszczalni ścieków, wodociągów, dróg, ścieżek rowerowych czy centrów wsi umożliwiających integrację mieszkańców. Mieszczą się w nim nawet prace konserwatorskie przy zabytkach.

- Zleciliśmy przeprowadzenie badań geologicznych w Suminie i okazało się, że będzie to najlepsze ujęcie wody w gminie – stwierdza Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. – Chcemy tę inwestycję zrealizować systemem zaprojektuj i wybuduj. Mamy ogłoszony przetarg, ale przedłużyliśmy do 26 stycznia termin składania ofert. Z taką prośbą zwróciły się do nas dwie firmy. Chcemy jak najszybciej rozpocząć budowę. Złożymy też wniosek o dofinansowanie tej inwestycji.

Autor : Małgorzata Chojnicka

źródło: https://lipno.naszemiasto.pl

więcej na : https://lipno.naszemiasto.pl/pomoc-dla-gmin-kikol-i-wielgie-wsparcie-dla-popegeerowskich/ar/c8-8098059

NR 1

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na bezpłatne webinarium pt. „Innowacje dla przedsiębiorczych” podczas którego zostaną przedstawione podstawowe informacje dotyczące rozwinięcia działalności z zakresu badań, rozwoju i innowacji. 

 

Termin webinarium: 27 stycznia 2021 r. godz. 10:00 -11:00

 

Rekrutacja odbywać się będzie poprzez formularz zgłoszeniowy lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szczegółowe informacje znajdują się w poniższym linku:

http://mojregion.eu/index.php/rpo/szkolenia-i-konferencje?mmid=276

 

NR 2

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na bezpłatne webinarium pt. „Praktyczne wskazówki i sposób poruszania się po systemie SL” podczas którego zostaną przedstawione praktyczne instrukcje nt. przygotowywania zapytań ofertowych i wypełniania przygotowanych wniosków o płatność.

 

Termin webinarium: 1 lutego 2021 r. godz. 10:00 -12:00     

 

Rekrutacja odbywać się będzie poprzez formularz zgłoszeniowy (Zapisz się ) lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Szczegółowe informacje znajdują się w poniższym linku:

http://mojregion.eu/index.php/rpo/szkolenia-i-konferencje?mmid=274

 

 

NR 3

Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Bydgoszczy serdecznie zaprasza na bezpłatne webinarium pt. „Obowiązki i zasady działań informacyjno – promocyjnych w projektach współfinansowanych z Funduszy Europejskich” podczas którego zostaną przedstawione informacje jak poprawnie promować i informować o unijnym dofinansowaniu.

 

Termin webinarium: 4 lutego 2021 r. godz. 10:00 -11:00

 

Rekrutacja odbywać się będzie poprzez formularz zgłoszeniowy lub mailowo na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Strona 1 z 84