Oficjalne otwarcie Klubu Dziecięcego „Poziomka”
W dniu dzisiejszym tj. 7 grudnia (sobota) miało miejsce oficjalne otwarcie Klubu Dziecięcego „Poziomka”. Przecięcia wstęgi dokonali Burmistrz Kikoła Renata Gołębiewska oraz Kierownik „Poziomki” Anna Nadrowska. Urząd Miasta i Gminy Kikół reprezentowali także Zastępca Burmistrza Kikoła Daniel Świdurski oraz Inspektor ds. inwestycji Magdalena Karaś - Sadowska. Na uroczystość przybyli rodzice wraz z dziećmi, które zapisane zostały do Klubu. Burmistrz Kikoła wyraziła swoje ogromne zadowolenie z możliwości realizacji projektu otwarcia takiej jednostki w naszym mieście, dziękując przy okazji wszystkim osobom zaangażowanym jego powstanie. To kolejna, jakże potrzebna i trafiona inwestycja w przyszłość i prawidłowy rozwój naszej gminy.
treść i foto: Krzysztof Kowalewski
https://www.kikol.pl/aktualnosci#sigProIdc377afe6fb
Podziękowania od św. Mikołaja i Burmistrza Kikoła
W imieniu św. Mikołaja, oraz Burmistrza Kikoła dziękujemy z całego serca wszystkim uczestnikom Kiermaszu Mikołajkowego, który odbył się 6 grudnia na Targowisku Miejskim w Kikole. Dziękujemy reprezentantom szkół z naszej gminy oraz ŚDS Koniczynka za przepiękne ozdoby świąteczne i słodkości. Dziękujemy także wystawcom zewnętrznym, którzy przyjechali wspólnie z nami świętować ten szczególny dzień. Na szczególne podziękowania jak zawsze zasługują nasze panie z KGW Kikolanki, pracownicy OKGK jak również pracownicy UMiG Kikół za przygotowanie i obsługę wydarzenia. Pragniemy także wyrazić głęboką wdzięczność panu Radosławowi Kopczyńskiemu za użyczenie świątecznych ozdób i zezwolenie na realizację imprezy. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się jeszcze z większym zainteresowaniem zorganizować to piękne święto.
treść i foto: Krzysztof Kowalewski
https://www.kikol.pl/aktualnosci#sigProIdd3b4bd3a50
X Sesja Rady Miejskiej Kikół
KLAUZULA INFORMACYJNA NAGRYWANIA SESJI (Link)
O godzinie 16.30 10 grudnia 2024 r. (wtorek) na stronie Gminy Kikół www.kikol.pl dostępna będzie transmisja na żywo z X Sesji Rady Miejskiej Kikół kadencji 2024-2029.
Transmisja z Sesji Rady Miejskiej Kikół kadencji 2024-2029 (tutaj!)
https://portal.posiedzenia.pl/kikol
- Otwarcie X sesji Rady Miejskiej i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Zatwierdzenie porządku obrad.
- Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.
- Sprawozdanie Burmistrza o pracach w okresie międzysesyjnym.
- Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Kikół na rok 2024.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowych.
- Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Kikół i jej jednostkom podległym, warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazania organu uprawnionego do udzielania tych ulg.
- Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia złożonej petycji.
- Analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Kikół.
- Wolne wnioski i informacje.
- Zakończenie.
Burmistrz Kikoła z wizytą w Pałacu Prezydenckim w Warszawie
W dniu 2 grudnia Burmistrz Kikoła Renata Gołębiewska odbyła wizytę w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w ramach podsumowania projektu Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. W trwających przez cały rok działaniach udział wzięło ok. 65 000 osób z całego świata. Szczególnej wagi temu wydarzeniu nadało przyznanie w zakresie wydarzeń krajowych Patronatu Honorowego Prezydenta RP, a wydarzeniom towarzyszącym, realizowanym poza granicami naszego kraju Patronatu Honorowego Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej. W tym względzie na wyróżnienie zasługuje Światowy Zlot Młodzieży Polskiej i Polonijnej na Monte Cassino, w którym, m.in. dzięki wsparciu Urzędu Miasta I Gminy Kikół, udział wzięli uczniowie z naszego regionu. W grudniowym spotkaniu uczestniczyli przedstawicieli najwyższych władz państwowych, instytucji partnerskich i wspierających oraz reprezentanci szkół wojskowych i klas mundurowych uczestniczących w projekcie.
treść: Krzysztof Kowalewski
Zmiana dot. funkcjonowania Urzędu Miasta i Gminy Kikół w dniu 24 grudnia 2024 r. - przypomnienie
Przypominamy, iż zgodnie z Zarządzeniem nr 126/2024 Burmistrza Kikoła z dnia 22 listopada 2024 r. w sprawie ustalenia dnia wolnego od pracy w dniu 24 grudnia 2024 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Kikół ogłasza się co następuje: dzień 24 grudnia (wtorek) 2024 r. będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników UMiG Kikół. Odpracowanie w/w dnia będzie miało miejsce w dniu 7 grudnia (sobota) 2024 r. Czekamy na interesantów w godz. 7 do 13.
Informacja dla gmin dot. dalszej współpracy w ramach programu "Czyste Powietrze"
W związku z pytaniami gmin dotyczącymi naszej dalszej współpracy w ramach programu „Czyste Powietrze" i wątpliwościami mieszkańców co do zrealizowanych lub rozpoczętych już inwestycji, uprzejmie informujemy, że:
- „Czyste Powietrze" nadal trwa, w połowie grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią.
- Jednocześnie cały czas są i będą wypłacane dotacje z programu oraz trwa obsługa wszystkich złożonych wniosków.
- W trosce o naszych beneficjentów 28 listopada rozpoczęła się niezbędna przerwa w przyjmowaniu jedynie nowych wniosków, co jest podyktowane koniecznością zmiany programu i zabezpieczenia polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków.
- W lepszej, nowej odsłonie program „Czyste Powietrze" zadebiutuje na wiosnę 2025 r., z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
- Okres kwalifikowalności kosztów w nowej odsłonie będzie tak skonstruowany, żeby ci, którzy ponieśli już wydatki, a nie zdążyli złożyć wniosku, mogli ubiegać się o refundację po wznowieniu naboru wiosną 2025 r.
Ponadto informujemy, że gminne punkty konsultacyjno-informacyjne powinny nadal funkcjonować i realizować zadania zgodnie z zawartym porozumieniem o współpracy (oczywiście poza przyjmowaniem nowych wniosków o dofinansowanie). I zgodnie z zapowiedziami, podtrzymujemy też wolę dalszej współpracy na podstawie przygotowywanych, nowych porozumień dla JST (szczegóły: https://czystepowietrze.gov.pl/dla-gmin/komunikaty/porozumienia-i-aneksy-dotyczace-pki-ppcp-2024-09-19).
Przy okazji zachęcamy do śledzenia aktualności na stronie czystepowietrze.gov.pl, w szczególności ostatnich komunikatów:
- Czas na remont programu „Czyste Powietrze". W trosce o naszych beneficjentów – komunikat prasowy z 28 listopada:
https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/czas-na-remont-programu-czyste-powietrze-w-trosce-o-beneficjentow - Reforma programu „Czyste Powietrze" – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi:
https://czystepowietrze.gov.pl/wazne-komunikaty/reforma-programu-czyste-powietrze-najczesciej-zadawane-pytania-i-odpowiedziźródło: Dział Obsługi Osób Fizycznych i Programów Ogólnopolskich
Wojewódzki Fundusz Ochrony
Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu
Koncert Świąteczny
Burmistrz Kikoła Renata Gołębiewska oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Kikoła Dariusz Predenkiewicz mają zaszczyt zaprosić w dniu 14 grudnia na Koncert Świąteczny w wykonaniu zespołu Infinito Quartet. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17 na sali widowiskowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kikole. Darmowe wejściówki do odbioru w sekretariacie UMiG Kikół w godzinach urzędowania. Serdecznie zapraszamy.
nota informacyjna:
Infinito Quartet to zespół składający się ambitnych i kreatywnych muzyków, absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Zespół aktywnie działa od 2013 roku. Na swoim koncie debiutancką płytę "Od_Nowa". Artyści wykonują głównie muzykę filmową oraz rozrywkową. W bogatym repertuarze znajdują się również wybitne dzieła muzyki klasycznej, jak i aranżacje utworów lżejszego gatunku, od walców, przez tanga aż do licznych przebojów muzyki filmowej, rozrywkowej, rockowej, jazzowej oraz popowej. Zespół ma na swoim koncie wiele koncertów i nagrań, między innymi z takimi gwiazdami jak Tadeusz Seibert, Krzysztof Iwaneczko, Kayah, oraz występ na festiwalu piosenki w Opolu.
Skład zespołu:
I skrzypce - Paulina Burczyńska
II skrzypce - Santa Stivrina
altówka - Anastazja Ziemkowska
wiolonczela - Natalia Kowalska
Klub Dziecięcy "Poziomka" w Kikole już działa
foto: Krzysztof Kowalewski
https://www.kikol.pl/aktualnosci#sigProId00f7df8430
Wstrzymanie naboru wniosków o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „Czyste Powietrze"
Czas na remont programu Czyste Powietrze. W trosce o naszych beneficjentów
Rusza pierwsza duża modernizacja programu Czyste Powietrze po 6 latach od jego powstania. Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie dla Polek i Polaków. W ramach programu Czyste Powietrze obecnie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków.
- 28 listopada rozpoczyna się niezbędna przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków w programie Czyste Powietrze. Wszystkie dotychczas złożone wnioski są rozpatrywane, wypłata dotacji trwa nieprzerwanie.
- W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze wróci na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania.
- Czyste Powietrze nadal trwa, w połowie grudnia ruszy nabór wniosków na termomodernizację domów na terenach województw dotkniętych powodzią.
Aby przeprowadzić potrzebny remont programu Czyste Powietrze i jednocześnie uruchomić w połowie grudnia specjalny program skierowany do mieszkańców terenów dotkniętych powodzią, NFOŚiGW w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska podjął decyzję o wprowadzeniu przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Ten czas przerwy zostanie wykorzystany na obsługę dotychczas złożonych wniosków – będzie to zatem dalej okres intensywnej realizacji programu. Od początku realizacji programu do WFOŚiGW wpłynęło już ponad 1 milion wniosków na kwotę 37 mld zł, w tym podpisanych umów jest ponad 820 tys. na ok. 26 mld zł. Dotychczas wypłacono niemal 14 mld zł dla 650 tys. beneficjentów.
– Naszym najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, ale także musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narażać ich na konieczność zwrotu dotacji lub rachunki grozy. Jednocześnie w ramach programu Czyste Powietrze, skupiamy się teraz na tak ważnej pomocy dla mieszkańców województw dotkniętych powodzią. Zabezpieczyliśmy na ten cel 300 milionów złotych – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
300 mln zł dla powodzian
NFOŚiGW, we współpracy z MKiŚ, przygotował w ramach programu Czyste Powietrze specjalny program dotacji do termomodernizacji domów w czterech województwach dotkniętych powodzią: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim. Zabezpieczono na ten cel 300 mln zł. Program przewiduje uproszczoną, skróconą procedurę wnioskowania o dotacje. Nabór wniosków od powodzian rozpocznie się w połowie grudnia.
Nowe źródła finansowania
Jesienią 2023 r. program Czyste Powietrze nie miał zapewnionego finansowania. Obecny rząd odblokował w styczniu br. środki z KPO – 13,9 mld zł oraz w kwietniu z FEnIKS – 7,6 mld zł. Teraz trwają prace nad długofalowym planem finansowania programu. Przygotowywany jest wniosek do Europejskiego Banku Inwestycyjnego na kwotę 10 mld zł z Funduszu Modernizacyjnego, która umożliwi finansowanie programu po wykorzystaniu środków FEnIKS.
Czyste Powietrze ma służyć przede wszystkim społeczeństwu
– Chcemy położyć kres nadużyciom w programie Czyste Powietrze. Przeprowadziliśmy wzmożone kontrole, skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje (wraz z odsetkami) lub zmniejszenie dofinansowania. Trzeba skończyć ze 100-procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta – wyjaśnia zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda.
Od kilku miesięcy trwa kompleksowy przegląd programu Czyste Powietrze, którego elementem były m.in. analizy i konsultacje ukierunkowane na wypracowanie założeń nowego Czystego Powietrza. W dyskusji udział wzięło ok. 200 osób, w drugim etapie konsultacji nowa treść programu będzie przedstawiona opinii publicznej. Finalną wersję nowych zasad w Czystym Powietrzu poznamy jeszcze w tym roku.
Kluczowe reformy w programie
Nowe reguły Czystego Powietrza obejmą:
- obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
- dotacje dla rzeczywiście najuboższych;
- uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
- więcej kontroli na miejscu i pod okiem na firmy, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie. W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
– Uprościmy proces pozyskania finansowania, by łatwiej można było skorzystać ze wsparcia. Przyspieszymy też obsługę wniosków i rozliczenie, by szybciej pieniądze trafiały na konta Polek i Polaków. Dzięki reformie, nowe Czyste Powietrze będzie kontynuowane na lepszych, zdrowych zasadach, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie – podsumowuje Robert Gajda.
Komitet Koordynacyjny programu Czyste Powietrze
Ponadto resort klimatu planuje powołać rządowy Komitet Koordynacyjny, który pomoże synchronizować działania administracji publicznej, by zwiększyć skuteczność podejmowanych działań w ramach programu Czyste Powietrze.
Lampa hybrydowa przy Cmentarzu Parafialnym w Trutowie
W dniu dzisiejszym, tj. 29 listopada przy Cmentarzu Parafialnym w Trutowie zainstalowano uliczną lampę hybrydową (solarną z turbiną wiatrakową), będącą elementem działań Sołectwa Trutowo w ramach poprawy bezpieczeństwa i funkcjonowania infrastruktury komunalnej naszej gminy. Lampa znajduje się przy bramie cmentarnej, zapewniając doskonałe oświetlenie zarówno wejścia, parkingu jak i zakrętu drogi. Dzięki zastosowani nowoczesnych technologii urządzenie to jest autonomiczne i bardzo ekonomiczne.
treść i foto: Krzysztof Kowalewski
https://www.kikol.pl/aktualnosci#sigProId8c0ccfebbe