poniedziałek, 16 wrzesień 2019 13:54

Lekcje z ZUS

zus131118

Szanowna Państwo,

serdecznie zapraszam do współpracy przy realizacji projektu edukacyjnego „Lekcje z ZUS”, także w roku szkolnym 2019/2020. Będzie to już szósta edycja naszego programu, który kierowany jest do uczniów wszystkich szkół ponadpodstawowych. Z roku na rok projekt cieszy się coraz większą popularnością. Do tej pory wzięło w nim udział blisko 230 tysięcy uczniów z ponad 1400 szkół.

zawierają treści z podstawy programowej przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, wiedza o społeczeństwie oraz podstawy programowej kształcenia w zawodach, m. in. technik rachunkowości, technik administracji, technik handlowiec i technik ekonomista.

Uczyć o ubezpieczeniach społecznych jest łatwiej z naszą pomocą i dlatego:

·         przygotowaliśmy bezpłatne materiały edukacyjne dla nauczyciela i uczniów („Zeszyt nauczyciela” z płytą CD i „Zeszyt ucznia), gotowe scenariusze lekcji oraz stronę internetową www.zus.pl/edukacja,

·         zapewniamy indywidualne wsparcie eksperta ZUS – opiekuna merytorycznego projektu,

·         udostępnimy dodatkowe materiały informacyjne o ubezpieczeniach społecznych,

·         wystawimy nauczycielom zaświadczenia o udziale w projekcie edukacyjnym,

·         zaprosimy na szkolenia, konferencje, seminaria i wykłady z zakresu ubezpieczeń społecznych organizowane wspólnie z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji, Uniwersytetami Pedagogicznymi.

Projekt ma swoją stronę nahttps://www.compass-uk.org/news/health/warwickshire-shwbs-launches-facebook-chat/&docid=1n3Or1ARgSnI6M&tbnid=dcbMwB3VYp7HTM:&vet=12ahUKEwicsorXurnjAhUDMewKHZ4cAHg4ZBAzKFUwVXoECAEQWg..i&w=590&h=318&bih=911&biw=1920&q=facebook&ved=2ahUKEwicsorXurnjAhUDMewKHZ4cAHg4ZBAzKFUwVXoECAEQWg&iact=mrc&uact=8">Facebooku, która zawiera wiele treści merytorycznych, które publikujemy kilka razy w tygodniu. Wśród nich można znaleźć m.in.:

·         ciekawostki na temat ubezpieczeń społecznych i ZUS,

·         animacje poradnikowe,

·         infografiki i dane liczbowe,

·         fakty i mity o ubezpieczeniach,

·         relacje z wydarzeń edukacyjnych, które organizuje ZUS,

·         materiały partnerów medialnych np. Bryk.pl, Interia.pl.

Grafiki opisujemy w taki sposób, aby mogły korzystać także osoby, które używają czytników ekranu (niedowidzący i niewidomi). 

 Jesteśmy również na https://tipy.interia.pl/1149,0,jak-sciagac-z-youtube.html&docid=Hhzzw8F2jjujkM&tbnid=Dy85WysYIp8-8M:&vet=10ahUKEwim6c-1vbnjAhUmyIUKHQZrDbkQMwh6KBkwGQ..i&w=208&h=208&bih=911&biw=1920&q=znak%20youtube&ved=0ahUKEwim6c-1vbnjAhUmyIUKHQZrDbkQMwh6KBkwGQ&iact=mrc&uact=8"> - na kanale ”Elektroniczny ZUS”.

Wszystkie materiały dydaktyczne do Lekcji udostępniliśmy też w wersji elektronicznej na:

www.zus.pl/baza-wiedzy/lekcje-z-zus/materialy-uzupelniajace

„Lekcje z ZUS” objęli honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zwieńczeniem „Lekcji z ZUS”  jest Olimpiada  „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Od 2014 r. wzięło w niej udział ponad 118 tys. uczniów z ponad 1000 szkół.

Olimpiada jest trzyetapowa (szkolna, regionalna i centralna). Na uczestników etapu centralnego czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe  (laptopy, tablety, czytniki e-booków) oraz indeksy i punkty w rekrutacji na uczelnie wyższe. Laureaci z miejsc I – IV otrzymują indeksy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Szczegółowych informacji na temat programu udziela koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji Bożena Maria Wankiewicz, telefonicznie pod numerami 56 6109313, 502007756 lub elektronicznie pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Na ten adres e-mail prosimy przesłać zgłoszenie do projektu wraz z informacją, czy przesłać Państwu materiały dla nauczycieli i uczniów w formie papierowej i dla ilu uczniów. W formie elektronicznej dostępne są na stronie ZUS.

Termin zgłoszenia szkoły  do Olimpiady mija  15.11.2019r.

Zapraszam na  „Lekcje z ZUS” – warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych.