poniedziałek, 16 wrzesień 2019 14:09

Narodowe Czytanie

{pgslideshow id=629|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

Akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej – Narodowe Czytanie. Począwszy od 2012 roku, odczytywane są publicznie fragmenty dzieł naszej, jakże bogatej literatury. Każdego roku odczytywane jest dzieło naszych literatów. „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza był pierwszą lekturą odczytywaną przez tysiące Polaków – dla setek tysięcy rodaków. „Przed dwustu laty, gdy Wielka Armia Napoleona podążała przez Niemen w kierunku Moskwy, miał miejsce ostatni zajazd na Litwie. Taką historię szlachecką opowiada nam w poemacie „Pan Tadeusz” nasz wieszcz - Adam Mickiewicz”.

 

 

Szkoła Podstawowa im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole bierze udział w tej doniosłej akcji od 2015 roku. W ciągu pięciu lat odczytane zostały wiekopomne dzieła naszej literatury: „Lalka” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza- „…cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić”. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego towarzyszyło uczniom naszej szkoły w roku 2017. Rok 2018 był rokiem szczególnym dla każdego Polaka. Obchodziliśmy 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę. Lektura odczytywana w kraju i poza jego granicami też jest szczególna – „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego wpisuje się w dylematy ówczesnego pokolenia. Bilans pierwszych lat niepodległości Polski – entuzjazm, chęć odbudowy państwa, błędy i zaniechania.

W bieżącym roku mieliśmy do wyboru 8 nowel – „…wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem”. Uczniowie naszej szkoły odsłuchali treść „Katarynki” Bolesława Prusa.

Opiekunowie akcji „Narodowe Czytanie” – Agnieszka Kwidzyńska i Ireneusz Bednorz przeprowadzili liczne konkursy polonistyczno – historyczne dotyczące proponowanych do odczytania lektur. Zachęcili również wychowawców do odczytania na godzinach wychowawczych pozytywistycznych utworów z listy tegorocznych lektur. Miłośnikom X muzy zaproponowali obejrzenie ekranizacji utworów pozytywistycznych.

,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła." Trudno nie zgodzić się ze słusznością tego stwierdzenia wypowiedzianego przez polską noblistkę - Wisławę Szymborską. Mamy głęboką nadzieję, że poprzez tego rodzaju działania wypełnimy swoistego rodzaju testament naszej noblistki.

Ireneusz Bednorz

 
Więcej w tej kategorii: « Zapraszamy Lekcje z ZUS »