poniedziałek, 06 maj 2024 08:46

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Kikole. Tak świętowano w 2024.

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Kikole. Tak świętowano w 2024. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja w Kikole. Tak świętowano w 2024. fot. Małgorzata Chojnicka

W Kikole obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja tradycyjnie rozpoczęła msza święta w kościele świętego Wojciecha.

Po wspólnej modlitwie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik na placu Kościuszki, ufundowany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie Ziemi Dobrzyńskiej w 90. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Pochód rozpoczynała gigantyczna flaga niesiona przez mieszkańców, młodszych i starszych.

Ten widok zawsze robi duże wrażenie. W uroczystościach wzięły udział licznie przybyłe poczty sztandarowe, druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych, delegacje szkół, instytucji, stowarzyszeń, przedstawiciele powiatowych i gminnych władz samorządowych, służb mundurowych i mieszkańcy.

Po wciągnięciu flagi na maszt i odśpiewaniu hymnu przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Następnie przemówi burmistrz Józef Predenkiewicz.

Szczególnie budujący był fakt, że tak wielu młodych ludzi przyszło, by uczcić ten szczególny dzień dla każdego Polaka. Uchwalenie Konstytucji 3 maja, pierwszej w Europie ustawy zasadniczej, było wydarzeniem przełomowym. Nie wolno o tym zapominać.

Tekst i zdjęcia Małgorzata Chojnicka

link do galerii https://lipno.naszemiasto.pl/rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja-w-kikole-tak/ga/c1-9694075/zd/89408011

źródło https://lipno.naszemiasto.pl/rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja-w-kikole-tak/ar/c1-9694075