poniedziałek, 13 czerwiec 2022 08:42

Gmina Kikół otrzymała dofinansowanie na przebudowę drogi gminnej Wolęcin – Chlebowo

W gminie Kikół trwa przebudowa drogi gminnej Wolęcin–Chlebowo. Samorząd otrzymał tu dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg W gminie Kikół trwa przebudowa drogi gminnej Wolęcin–Chlebowo. Samorząd otrzymał tu dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg fot. Małgorzata Chojnicka

W ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg gmina Kikół otrzymała dofinansowanie na przebudowę drogi gminnej Wolęcin – Chlebowo. Prace już trwają.

Stan dróg jest najpoważniejszym problemem, z jakim zmagają się samorządy gminne. Ich jakością interesuje się każdy mieszkaniec. Wszędzie są takie odcinki, które ciężko pokonać jesienią i wiosną. Nawet w tym roku, kiedy praktycznie nie było śniegu, niektóre drogi zamieniały się w grzęzawiska. Przebudowa dróg należy do bardzo kosztownych inwestycji i samorządy nie są w stanie poradzić sobie bez wsparcia z budżetu państwa. Na ten cel otrzymują dofinansowanie m.in. w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg czy Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

W gminie Kikół trwa przebudowa drogi gminnej Wolęcin–Chlebowo. Samorząd otrzymał tu dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wsparcie wyniesie 60 proc. kosztów kwalifikowanych. Łącznie to 838 995 zł. W ten sposób powstanie bardzo wygodne połączenie z drogą wojewódzką nr 557 Rypin-Lipno.

Prace zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy to przebudowa 900 metrów drogi, a drugi – 893. Wykonawcą tej inwestycji jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych w Lipnie.

- Bardzo zależało nam na przebudowie tej drogi, bo łączy się ona z drogą wojewódzką i będzie dużym udogodnieniem dla mieszkańców – mówi Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. – Powstanie pięciometrowa jezdnia i utwardzone pobocza, a także zjazdy do posesji. Prace idą zgodnie z planem. Wykonawca wykorzystał słoneczną pogodę i w piątek została wylana ostatnia warstwa asfaltu. Termin realizacji tego zadania został wyznaczony na 29 lipca br.

Z tego samego źródła zostanie dofinansowana przebudowa droga w Suminie. Tam będzie to odcinek o długości 995 m. Gmina Kikół na modernizację ulic i dróg wraz z niezbędną infrastrukturą otrzyma również dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W ramach drugiej edycji tego programu przyznano jej wsparcie w wysokości 4 mln 750 tys. zł. – Pieniądze pozwolą nam zmodernizować te drogi i ulice, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza – kontynuuje wójt Józef Predenkiewicz. – W planach są drogi Kikół-Konotopie, Kikół-Jarczechowo, Niedźwiedź-Steklin i ulica Złota Górka w Kikole. Jeśli wystarczy środków, to jeszcze zmodernizujemy drogę w Woli. Ceny szybują w górę i dopiero po przetargach będziemy wiedzieć, na ile tych pieniędzy nam wystarczy.

źródło :https://lipno.naszemiasto.pl/

 

fot. internet dofinansowano ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg