poniedziałek, 21 wrzesień 2020 07:20

,,Kto czyta książki ,ten żyje podwójnie " - Narodowe Czytanie w Kikole

na zdjęciu uczniowie i nauczyciele uczestniczący w Narodowym Czytaniu na zdjęciu uczniowie i nauczyciele uczestniczący w Narodowym Czytaniu fot. Ireneusz Bednorz

W sobotę 5 września w całej Polsce i poza jej granicami odbyło się dziewiąte Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej akcji była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Jak co roku Narodowe Czytanie zainaugurowała w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka.
Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta od 2012 roku. Zostało zainicjowane wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W następnych latach Polacy czytali dzieła Aleksandra Fredry, „Trylogię” i „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i polskie nowele. Celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie polskiej literatury narodowej odczytywanej publicznie.
Szkoła Podstawowa im. Ignacego Antoniego w Kikole wzięła udział w akcji po raz szósty. Każdego roku było to wydarzenie, które skupiało uczniów szkoły zasłuchanych w działa naszych pisarzy. Tegoroczne czytanie było inne od przeprowadzanych do tej pory – uczniowie mogli obejrzeć i wysłuchać fragmentów dramatu Juliusza Słowackiego w sieci. W roli lektorów wystąpili uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście. Tradycyjnie został ogłoszony konkurs wiedzy o tegorocznej lekturze dla uczniów starszych. Dla młodszych konkurs plastyczny na przedstawieniu wybranej postaci. Tym razem projekt został zrealizowany we współpracy z Biblioteką i Ośrodkiem Kultury Gminy Kikół.

Agnieszka Kwidzyńska i Ireneusz Bednorz

 

Sekretarz Urzędu Gminy w Kikole i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kikole wspólnie z dziećmi podczas Narodowego Czytania

na zdjęciu Zastępca Wójta Gminy Kikół i Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kikole wspólnie z dziećmi podczas Narodowego Czytania

fot. Ireneusz Bednorz

na zdjęciu uczniowie i nauczyciele uczestniczący w Narodowym Czytaniu

fot. Ireneusz Bednorz

Link do nagrania: https://www.youtube.com/watch?v=3B3Ldnm3Tck&fbclid