poniedziałek, 16 grudzień 2019 10:44

Być, jak św. Mikołaj

{pgslideshow id=675|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

Niewiele źródeł pozostało do naszych czasów, z których możemy poznać życie świętego Mikołaja. Najprawdopodobniej Mikołaj urodził się w bogatej i pobożnej rodzinie, w mieście Patara , w rzymskiej prowincji Licji. Mikołaj został biskupem stolicy Licji - Miry. Mieszkał tam do samej śmierci, czyli około 342 roku. Według źródeł, Mikołaj umarł szóstego grudnia. Relikwie św. Mikołaja przeniesiono do Bari – ponieważ Mira została zniszczona w XI w. przez muzułmanów. Według nielicznych źródeł (więcej jest legend i mitów) Mikołaj wyróżniał się pobożnością i dobrocią wobec bliźniego. Dzielił się swoim bogactwem z potrzebującymi. Na przestrzeni dziejów św. Mikołaj był patronem m. in. żeglarzy, pasterzy, mnichów i uczniów.We współczesnej tradycji europejskiej św. Mikołaj znany jest przede wszystkim jako wielki przyjaciel dzieci, ich opiekun i dobrodziej, który co roku obdarowuje najmłodszych wspaniałymi prezentami – niegrzeczne dzieci mogą liczyć na rózgi, które są przestrogą przed niewłaściwym zachowaniem. Najprawdopodobniej zwyczaj wręczania prezentów w dzień św. Mikołaja narodził się w Niemczech. Na ziemiach polskich zwyczaj wręczania prezentów 6 grudnia pojawił się w XIX w.

Święty Mikołaj na przestrzeni wieków zmienił także swój wygląd. Dawniej był to poważny, dostojny i pełen godności biskup, który chodził w ceremonialnych szatach kościelnych. Obecnie św. Mikołaj jawi się nam, jako tęgi, krzepki starszy pan z białą brodą i takimiż wąsami, ubiera się na czerwono, nosi gruby płaszcz obszyty białym futrem, na głowie ma czerwoną czapkę z pomponem, zawsze tryskający dobrym humorem. Na plecach dźwiga wielki worek wyładowany po sam brzeg prezentami dla dzieci.

Jedno, co w osobie św. Mikołaja pozostało niezmienione, to jego wielka dobroć, szczodrość i ogromna miłość do dzieci. Do tej pory głównym posłannictwem św. Mikołaja jest niesienie radości i szczęścia wszystkim dzieciom, sprawiać cuda i czynić dobro.

Uczniowie naszej szkoły niezmiennie kultywują tradycję mikołajkową i każdego roku sprawiają radość zarówno koleżankom i kolegom, jak i społeczności lokalnej - obdarowując słodkimi podarunkami młodszych i starszych. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili swoje koleżanki i kolegów. Na dobre słowo i słodki podarek mogli także liczyć m. in. pracownicy Urzędu Gminy, Biblioteki Gminnej, Poczty Polskiej, pacjenci w Ośrodku Zdrowia oraz napotkani przechodnie. Na wszystkich twarzach widać oznaki radości i szczęścia. Fajnie jest być choć przez chwilę, jak św. Mikołaj.

 

Ireneusz Bednorz

Więcej w tej kategorii: « Zapraszamy INFORMACJE- KRUS »