poniedziałek, 29 październik 2018 07:21

BohaterON – włącz historię!

{pgslideshow id=518|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

„Powstanie Warszawskie zapisało się na kartach historii jako jedno z najważniejszych wydarzeń kształtujących polską tożsamość. Było uosobieniem kluczowych wartości, takich jak patriotyzm, wolność czy determinacja w przeciwstawianiu się wrogom. Niestety, wśród kolejnych pokoleń świadomość jego znaczenia stopniowo zanika. W tym samym czasie odchodzą od nas ostatni Powstańcy, którzy pełnią fundamentalną rolę w podtrzymywaniu pamięci, przedstawiając wydarzenia tamtych dni z bezpośredniej perspektywy. Ludzie Ci zasłużyli na naszą wdzięczność, pamięć i szacunek – akcja BohaterON pozwala każdemu na wyrażenie tego w symboliczny sposób”.

„BohaterON – włącz historię! to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im bezpłatnych kartek dystrybuowanych na terenie całego kraju. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną. Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON” dosłownie włącza historię bohatera – film albo prezentację, na komputerze, w telewizji bądź na tablecie. Nazwa ma również sygnalizować chęć włączenia do świadomości społecznej indywidualnych historii Powstańców poprzez nowoczesny patriotyzm”

Tegoroczna „Kartka dla Powstańca” jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej z okazji 70. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kikole uczestniczyli w tej, jakże ważnej inicjatywie po raz trzeci. Wybrani Powstańcy otrzymali 138 kart, w których znalazły się pełne wdzięczności słowa podziękowań za przelaną krew, abyśmy mogli żyć w wolnej Ojczyźnie. Kartki stanowią pewnego rodzaju łącznik między pokoleniami. Podziękowaliśmy bohaterom Powstania Warszawskiego – wysłaliśmy kartki w ramach akcji BohaterON!

Ireneusz Bednorz