wtorek, 08 październik 2019 07:55

Sprzątanie Świata

{pgslideshow id=637|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

„Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi. Człowiek nie utkał pajęczyny życia – jest on niteczką w tej pajęczynie. Jeżeli niszczy więc pajęczynę, niszczy samego siebie”.Wszyscy odpowiadamy za stan naszego środowiska naturalnego. Człowiek i jego działalność przynoszą opłakane skutki, które każdego roku przbierają na sile - ocieplenie klimatu i idące za nim gwałtowne wydarzenia pogodowe, topnienie lodowców, zanieczyszczenie powietrza, wód i gleby.

  

Czy to nie powód do zastanowienia się nad własnym postępowaniem i do powzięcia stosownych działań? Myślę iż warto nie tylko samemu włączyć się do akcji ale i zachęcić do sprzątania świata swoich bliskich. To nie tylko będzie świetna okazja do spędzenia miło czasu, zrobienia dobrego uczynku dla siebie i otoczenia ale i fajna zabawa. Z pewnością każdy z nas poczuje się lepiej i będzie żył w czystszymym środowisku. Nie mamy drugiej Ziemi. Przyszłość naszej planety zależy od każdego, na pozór niewielkiego działania – zależy od nas. „Sprzątanie Świata” to międzynarodowa akcja, która polega na zbiorowym sprzątaniu wszelkiego rodzaju śmieci. Akcja ma na celu podniesienie świadomości ekologicznej każdego z nas.

            Począwszy od roku 1999 uczniowie naszej szkoły angażują się w akcję. Każdego roku oczyszczane są tereny gminy oraz zwiększana jest świadomość młodego człowieka – każdy zdaje sobie sprawę, jak ważne jest jego działanie. Nasze działania od początku wspiera Urząd Gminy.

Temat tegorocznej edycji to "Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!"

Akcja połączona była z zakrojoną na szeroką skalę akcją uświadamiania społeczności uczniowskiej oraz lokalnej o wadze, jaką odgrywa dla środowiska segregacja śmieci. Kolejny raz uczniowie Szkoły im. Ignacego Antoniego Zboińskiego stanęli na wysokości działania.

Ireneusz Bednorz