czwartek, 02 maj 2024 07:26

W Kikole zarejestrowało się 52 potencjalnych dawców szpiku. Szukają bliźniaka Krzysia z Sumina.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w Kikole Rejestracja potencjalnych dawców szpiku w Kikole fot. Małgorzata Chojnicka

Trwają poszukiwania genetycznego bliźniaka dla Krzysia Bedyka z Sumina w gm. Kikół. W niedzielę, 28 kwietnia trwała akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku w Świetlicy Wiejskiej w Kikole. Zgłosiły się aż 52 osoby! Panie z Koła Gospodyń Wiejskich „Suminianki” z Sumina oraz z Trzebiegoszcza upiekły przepyszne ciasta, a nawet pączki.

Pakiety rejestracyjne zabrały do Warszawy pracownice Fundacji DKMS – Justyna Guz i Zofia Stypułkowska, która sama jest dawcą faktycznym szpiku. Badanie próbek potrwa około miesiąca.

Przypomnijmy, że piętnastoletni Krzysztof Bedyk z Sumina cierpi na chłoniaka limfoblastycznego. Szansą na powrót do zdrowia jest przeszczep szpiku od dawcy niespokrewnionego. Trwa wyścig z czasem. Chłopiec większość czasu spędza w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy, gdzie przechodzi intensywne leczenie.

Potencjalnym dawcą może zostać osoba w wieku od 18 do 55 lat w dobrym stanie zdrowia i bez znacznej nadwagi. Wystarczy wejść na stronę Fundacji DKMS i wypełnić formularz. Odpowiedni pakiet otrzyma się na adres domowy. Warto podkreślić, że szpik nie jest pobierany z kręgosłupa!

źródło https://lipno.naszemiasto.pl/w-kikole-zarejestrowalo-sie-52-potencjalnych-dawcow-szpiku/ar/c14-9692429

Tekst i zdjęcia Małgorzata Chojnicka