wtorek, 26 marzec 2024 13:42

Oddajemy do rąk Czytelników niezmiernie ważną publikację, jakiej do tej pory brakowało na bibliotecznych półkach i w naszych domach.

uroczystość promocji książki uroczystość promocji książki fot. OKGK
Oddajemy do rąk Czytelników niezmiernie ważną publikację, jakiej do tej pory brakowało na bibliotecznych półkach i w naszych domach. Jej Autor dołożył wszelkich starań, by stworzyć prawdziwe kompendium wiedzy o gminie Kikół – naszej małej Ojczyźnie. Okazja ku temu była wyjątkowa, bowiem Kikół z chwilą, gdy nastał rok 2024, ponownie stał się miastem, odzyskując prawa miejskie, utracone ukazem cara po upadku powstania styczniowego – tymi słowami Burmistrz Kikoła Józef Predenkiewicz otwiera piękne dzieło pt. „Kikół i okolice. Materiały do monografii miasta i gminy Kikół”.
22 marca 2024 r. nastąpiło zwieńczenie uroczystości związanych z Przywróceniem Praw Miejskich dla Kikoła. W sali widowiskowej przy Szkole Podstawowej w Kikole odbyła się promocja książki prof. zw. dra hab. Mirosława Krajewskiego pt. ,,Kikół i okolice. Materiały do monografii miasta i gminy Kikół”.
Organizatorami spotkania byli Burmistrz Kikoła, Rada Miejska Kikół oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Kikole. Na zaproszenie włodarzy odpowiedzieli zacni goście, przedstawiciele okolicznych samorządów, członkowie grup literackich i stowarzyszeń, miłośnicy i sympatycy Ziemi Dobrzyńskiej, a przede wszystkim mieszkańcy Kikoła i gminy Kikół. Książkę wydano ze środków finansowych Gminy Kikół, przy wsparciu Państwa Grażyny i Romana Karkosik oraz budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Czytelnik biorąc do rąk publikację prześledzi rozwój samorządu gminnego i pozna ludzi, którzy pracowali na rzecz lokalnej społeczności. Dowie się o okupacyjnym terrorze w latach drugiej wojny światowej (1939-1945) i pozna radość z odzyskania wolności tamtego pokolenia. Zrozumie też, ile trudu trzeba było włożyć, by gmina zyskała dzisiejszy wygląd. To lata ciężkiej pracy, starań o pozyskanie środków zewnętrznych, odwaga w podejmowaniu wyzwań, a nade wszystko sumienne i pełne zaangażowania wypełnianie codziennych obowiązków.
Na zakończenie uroczystości organizatorzy przygotowali Recital chopinowski w wykonaniu pana Bartłomieja Kozłowskiego z Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni, który podczas koncertu wykonał m. in. „Mazurek a’moll op.17” stworzony w Szafarni w 1825r. a grany przez 17-letniego Chopina w lipcu 1827 r. w kikolskim pałacu.