poniedziałek, 25 marzec 2024 06:55

W Woli w gm. Kikół upamiętniono nauczyciela, zamordowanego w obozie w Dachau.

W Woli w gm. Kikół upamiętniono nauczyciela, zamordowanego w obozie w Dachau. W Woli w gm. Kikół upamiętniono nauczyciela, zamordowanego w obozie w Dachau. fot. Małgorzata Chojnicka

Szkoła Podstawowa im. Ireny Sendlerowej w Woli w gm. Kikół upamiętniła Romana Węgierskiego, nauczyciela w przedwojennej szkole, który został zamordowany w Dachau.

Roman Węgierski wraz z innymi nauczycielami z powiatu lipnowskiego został aresztowany w Lipnie podczas konferencji, którą zwołali Niemcy. Miała ona dotyczyć organizacji szkolnictwa, a okazała się podstępem. Hitlerowcy od początku okupacji chcieli zniszczyć polską inteligencję – nauczycieli, księży, ziemian.

Społeczność szkolna z inicjatywy nauczycielki Małgorzaty Wojciechowskiej postanowiła postawić pomnik na miejscowym cmentarzu. Uczniowie kwestowali na cmentarzach w Woli i Trutowie. Pieniądze zebrali też mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Po dwóch latach udało się sfinalizować to przedsięwzięcie.

Pierwsza część uroczystości odbyła się w szkole. Wziął w niej udział starosta lipnowski Krzysztof Baranowski oraz Józef Predenkiewicz, burmistrz miasta i gminy Kikół oraz ojciec Mieczysław Jankowski, przeor Klasztoru Karmelitów w Trutowie.
Nie zabrakło radnych na czele z przewodniczącym, sołtysów, rodziców uczniów.

Obszerny rys historyczny przedstawił Krzysztof Kuczkowski, nauczyciel historii i regionalista. Następnie uczniowie zaprezentowali część artystyczną. Było przepięknie i bardzo wzruszająco.

Następnie wszyscy przeszli na cmentarz, gdzie odsłonięto pomnik Romana Węgierskiego.

link do galerii https://lipno.naszemiasto.pl/w-woli-w-gm-kikol-upamietniono-nauczyciela-zamordowanego-w/ga/c5-9654087/zd/88650257

tekst i zdjęcia Małgorzata Chojnicka

źródło:https://lipno.naszemiasto.pl/w-woli-w-gm-kikol-upamietniono-nauczyciela-zamordowanego-w/ga/c5-9654087/zd/88650257