wtorek, 14 listopad 2023 07:16

Gminne Obchody Święta Niepodległości - Kikół 2023 r.

Gminne Obchody Święta Niepodległości - Kikół 2023  r. Gminne Obchody Święta Niepodległości - Kikół 2023 r. fot. Józef Myszkowski
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. Jan Paweł II powiedział: „Ziemio Polska, Ziemio trudna bądź pozdrowiona!” – My też Cię pozdrawiamy i cieszymy się, że Cię mamy.
Dlatego z tej radości obchodziliśmy Gminne uroczystości poświęcone 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które rozpoczęliśmy poranną Mszą Świętą w kościele pw. Św. Wojciecha w Kikole w intencji Ojczyzny, celebrowaną przez ks. kan. Marka Mrówczyńskiego.
Po liturgii, za niepodległą, wolną Ojczyznę wywalczoną przez polskich żołnierzy, swą radość wyśpiewali słowami piosenek patriotycznych laureaci II Gminnego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznych „Pieśni dla Niepodległej”. Wiktoria Urbańska – laureatka miejsca I w kategorii klas I-III, uczennica kl. II SP im. I. Sendlerowej w Woli zaśpiewała utwór pt. „Polska flaga”. Utwór „Dziś idę walczyć mamo” wykonała Julia Górska, laureatka miejsca I w kategorii konkursowej klas IV-VI. Julia jest uczennicą kl. V SP im. I. Sendlerowej w Woli. Utwór pt. „Szary mundur” wykonała Oliwia Jaworska uczennica Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kikole, laureatka I miejsca w kategorii konkursowej klas IV-VI. „Co to jest niepodległość” to utwór, który wykonała Alicja Nowińska, uczennica kl. VII SP w Ciełuchowie, laureatka miejsca I w kategorii konkursowej kl. VII-VIII.
Po zakończonym nabożeństwie wszyscy uczestnicy przeszli pod pomnik w centrum Kikoła. Udział w uroczystościach wzięli przedstawiciele władz samorządu Powiatowego, władze Gminy Kikół, Radni i Sołtysi Gminy Kikół, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy, druhowie jednostek OSP, Kierownik Posterunku Policji w Kikole, członek Młodzieżowego Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Emeryci, a także mieszkańcy Gminy Kikół.
Na znak pamięci poszczególne delegacje złożyły kwiaty i oddały hołd tym, którzy dla niepodległości poświęcili życie. Na zakończenie obchodów Wójt Gminy Kikół Józef Predenkiewicz podziękował za udział wszystkim przybyłym do Kikoła na wspólne świętowanie i zaprosił na V Kikolski Bieg dla Niepodległej.
 
 
foto. J. Myszkowski