czwartek, 07 lipiec 2022 14:18

Radni z Kikoła uhonorowali zasłużonych mieszkańców gminy

Radni podczas podejmowania uchwały o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Gminy Kikół” byli jednomyślni Radni podczas podejmowania uchwały o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Gminy Kikół” byli jednomyślni fot. Małgorzata Chojnicka

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Kikół podjęto uchwałę o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Gminy Kikół”. Zostaną one wręczone podczas dożynek gminnych

Tytuł „Zasłużony dla Gminy Kikół” jest przyznawany osobom, które w znaczący sposób przysłużyły się lokalnej społeczności. To wyraz szczególnego uznania dla ich zasług. Stosowną uchwałę kikolscy radni przyjęli podczas ostatniej sesji. W tym roku uhonorowano aż cztery osoby, w tym dwie pośmiertnie.

Jedną z nich jest Mieczysław Jankowski, przeor Klasztoru Ojców Karmelitów w Trutowie. Doceniono go m. in. za dbałość o zabytkowy budynek klasztoru, który ma ponad 300 lat. Takie obiekty wymagają nieustannych remontów pomimo tego, że przed wiekami budowano z większą starannością.

Warto przypomnieć, że karmelici są w Trutowie od 1717 r. Dzięki majętnemu fundatorowi powstał klasztor i kościół świętej Anny. Zdobi go polichromia, która opowiada dzieje zakonu. Czas odcisnął na niej swe piętno, ale baczny obserwator bez problemu zrozumie jej przesłanie. Może kiedyś odzyska dawny blask, jak ta w skępskim klasztorze? Przed powstaniem styczniowym mieszkało tam 16 braci, ale potem spadły na nich bolesne szykany. Klasztor w ramach represji za pomoc powstańcom został zlikwidowany i nie udało się już powrócić do dawnej świetności.

Kolejnym uhonorowanym został Sylwester Śmigiel, przedsiębiorca związany z branżą LPG, starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Ziemi Dobrzyńskiej, zaangażowany w działalność Karmelickiej OSP w Woli.

Pośmiertnie przyznano tytuł Władysławowi Nałęczowi oraz Tadeuszowi Kuźmińskiemu. Pierwszy z nich był przedwojennym właścicielem dóbr kikolskich. W 1910 r. ufundował remizę strażacką w Kikole. Zorganizował też w powiecie lipnowskim ochotniczy oddział kawalerii, który stoczył ciężkie boje z bolszewikami w sierpniu 1920 r. Z kolei Tadeusz Kuźmiński urodził się w Kikole i był pilotem 300 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Mazowieckiej" w ramach Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Został odznaczony Krzyżem Walecznych i Medalem Lotniczym. Zginął w marcu 1943 r. wraz z całą załogą podczas minowania wód w rejonie St. Nazaire. Samolot prawdopodobnie został zestrzelony do morza.

- W ten sposób chcemy docenić ludzi, którzy pracują na rzecz naszej gminy – mówi Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. - Bez takich społeczników i pasjonatów niewiele by można zdziałać. To podziękowanie za zaangażowanie w gminne sprawy. Uhonorujemy też bohaterów, którzy walczyli za naszą wolność. Rodzina Nałęczów jest znana, ale już o bohaterskim pilocie na pewno nie wszyscy słyszeli. Teraz to się zmieni.

Uroczyste wręczenie tytułów będzie miało miejsce podczas dożynek gminnych, które zaplanowano na 21 sierpnia br.

Tekst Małgorzata Chojnicka

źródło: https://lipno.naszemiasto.pl/radni-z-kikola-uhonorowali-zasluzonych-mieszkancow-gminy/ar/c1-8899725