piątek, 05 listopad 2021 13:29

Gminna Biblioteka Publiczna w Kikole organizuje mnóstwo akcji, by pozyskiwać najmłodszych czytelników.

Uczniowie z Ciełuchowa w bibliotece w Kikole Uczniowie z Ciełuchowa w bibliotece w Kikole fot. nadesłane

Każdy bibliotekarz wie, jak trudno przekonać młodych ludzi do czytania. Wielu dorosłych nie czyta w ogóle, a dzieci uczą się przez naśladownictwo. Wówczas biblioteka wspólnie ze szkołą muszą spróbować wyrobić nawyk czytania. Kiedy ktoś już połknie tego czytelniczego bakcyla, książki będą mu towarzyszyły przez całe życie!

Gminna Biblioteka Publiczna w Kikole w kuszeniu najmłodszych wykazuje się dużą pomysłowością. Zaprasza do siebie najmłodszych uczniów, a dyrektorka Aneta Falkowska odwiedza też szkoły, by poprowadzić tam lekcje biblioteczne. Idealnie układa się współpraca ze Szkołą Podstawową w Ciełuchowie.

– Systematycznie odwiedzam Ciełuchowo, bo tam wprowadzono innowację pedagogiczną, polegającą na promowaniu czytelnictwa – mówi Aneta Falkowska. – Przybliżyłam trzecioklasistom twórczość Jana Brzechwy oraz opowiedziałam o życiu tego wybitnego poety. Przygotowałam także konkurs. Muszę przyznać, że przygotowali się do niego rewelacyjnie i każdy uczeń otrzymał od biblioteki upominek. To jeden ze sposobów, by zachęcić dzieci do czytania, a ja nie ustaję w działaniach.

Ponadto uczniowie z Ciełuchowa wzięli udział w wyjeździe do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej — Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. – Gościliśmy w Filii nr 12, gdzie uczniowie z wielkim zainteresowaniem przeglądali książki i czasopisma, znajdujące się na półkach. Po raz pierwszy zobaczyli tak duży księgozbiór. Mali czytelnicy z uwagą wysłuchali wiersza o domu, rodzinie i miłości. W dalszej części naszego wyjazdu wybraliśmy się na bardzo ciekawą wycieczkę do Ogrodu Zoobotaniczego w Toruniu.

Cały czas trwa akcja „Mała Książka – Wielki Człowiek”. To ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest zachęcenie rodziców do odwiedzania biblioteki i codziennego czytania dziecku. Każdy czytelnik w wieku przedszkolnym otrzymuje w prezencie wyprawkę czytelniczą.

tekst Małgorzata Chojnicka

źródło : https://lipno.naszemiasto.pl/