wtorek, 05 październik 2021 09:57

Powiat lipnowski wsparł gminę Kikół kwotą niebagatelną! Będzie na SUW w Suminie

Podczas sesji Rady Gminy w Kikole została podpisana umowa na dofinansowanie budowy stacji uzdatniania wody w Suminie. Podczas sesji Rady Gminy w Kikole została podpisana umowa na dofinansowanie budowy stacji uzdatniania wody w Suminie. fot. Małgorzata Chojnicka

Podczas sesji Rady Gminy w Kikole zostały podpisane dwie umowy, na mocy których powiat lipnowski udzieli wsparcia finansowego gminie Kikół. Pierwszą z nich było dofinansowanie budowy stacji uzdatniania wody w Suminie. Na ten cel Rada Powiatu w Lipnie przyznała 170 tys. zł. Realizacja tej potężnej inwestycji już się rozpoczęła i jest na etapie opracowywania dokumentacji.

W tym przypadku gmina ubiegała się o dofinansowanie w ramach rządowego wsparcia dla miejscowości popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. W Suminie istniał duży PGR. Zostały po nim m.in. bloki mieszkalne, dworskie czworaki i zrujnowany dworek, położony w pięknym parku nad brzegiem jeziora. Za czasów PGRu było w nim przedszkole i ośrodek zdrowia.

- Chcieliśmy wykorzystać nadarzającą się okazję i złożyliśmy trzy wnioski o dofinansowanie bardzo potrzebnych inwestycji – mówi Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. – Ubiegaliśmy się nie tylko o wsparcie budowy stacji uzdatniania wody, ale też budowy drogi oraz oczyszczalni ścieków wraz z siecią kanalizacyjną. Jednak żaden z naszych wniosków nie został pozytywnie rozpatrzony. Po raz kolejny nie dopisało nam szczęście, ale stację uzdatniania wody i tak budujemy. Dlatego pomoc ze strony powiatu lipnowskiego jest dla nas tak cenna. Zresztą to niejedyna pomoc, jaką od niego otrzymaliśmy.

W Suminie wiele lat temu powstały studnie głębinowe, z których w zasadzie nigdy nie korzystano. Gdy podczas suszy w gminie pojawiły się problemy z wodą, zrodził się pomysł, aby na bazie istniejących już odwiertów wybudować stację uzdatniania wody. Przeprowadzono badania geologiczne w Suminie i okazało się, że będzie to najlepsze ujęcie wody w gminie. Koszt jej budowy wyniesie 3 278 000 zł, ale rozwiąże problemy z zaopatrzeniem w wodę. Będzie miała taką moc, że wody nie zabraknie nawet w czasie suszy.

Ponadto podpisano umowę na dofinansowanie zakupu samochodu do przewozu osób niepełnosprawnych. To 98 tys. zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Będzie to dziewięcioosobowy bus.

- Koszt zakupu samochodu wyniesie około 150 tys. zł – kontynuuje wójt Józef Predenkiewicz. – Pozostała kwota będzie z naszego budżetu. Taki samochód jest nam bardzo potrzebny, a łatwiej wygospodarować 40 proc. jego wartości niż zapłacić całą kwotę.

tekst M.Chojnicka

źródło https://lipno.naszemiasto.pl