środa, 27 marzec 2019 09:23

W Gminie Kikół powstanie sieć światłowodowa.

swiatlo

Firma NEXERA buduje sieć światłowodową na terenie województw kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego objęty jej zasięgiem został teren Gminy Kikół. Na rozbudowie sieci dostępowej prowadzonej przez NEXERĘ skorzystają nie tylko mieszkańcy, ale również jednostki oświatowe, przedsiębiorcy i lokalni operatorzy.

Budowa sieci światłowodowej w regionie jest częścią ogólnopolskiego projektu, w wyniku którego dostęp do szybkiej sieci światłowodowej otrzyma łącznie 530 tysięcy gospodarstw domowych dzięki środkom z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. NEXERA to pierwszy w Polsce hurtowy operator światłowodowej sieci dostępowej o dużej skali, udostępniający swoją infrastrukturę detalicznym dostawcom Internetu.

Obecnie trwają już prace związane z podłączeniem Szkół Gminy Kikół do sieci światłowodowej w następnej kolejności będą do niej podłączane gospodarstwa domowe. Dzięki projektowi Szkoły z terenu Gminy Kikół otrzymają darmowy dostęp do Internetu światłowodowego przez okres 10 lat.

 

Na rozbudowie sieci dostępowej prowadzonej przez NEXERĘ skorzystają nie tylko mieszkańcy czy jednostki oświatowe, ale także przedsiębiorcy, w tym lokalni operatorzy oferujący usługi dostępu do Internetu. Będą mogli je bowiem świadczyć tam, gdzie do tej pory nie mieli własnej infrastruktury albo tam, gdzie istniejące sieci telekomunikacyjne nie spełniały rosnących oczekiwań ich klientów. Co ważne, inwestycja to również szansa na przyciągnięcie do regionu inwestorów, ponieważ obszary, w których NEXERA zbuduje szybką sieć szerokopasmową, będą jednymi z najlepiej rozwiniętych w całej Unii Europejskiej.