środa, 24 czerwiec 2020 10:10

Materiały z konkursu o Katyniu

Materiały z konkursu o Katyniu fot. nadesłane

Instytut Pamięci Narodowej w ramach obchodów 80. rocznicy Zbrodni Katyńskiej ogłosił ogólnopolski konkurs skierowany do osób pełnoletnich zajmujących się upowszechnianiem wiedzy o historii Polski (nauczycieli, pasjonatów historii, animatorów kultury). Tytuł konkursu brzmiał ,,Ich służba trwa”. Zadaniem uczestników było napisanie oraz przeprowadzenie autorskiego projektu, który miał na celu upowszechnienie faktów dotyczących zbrodni popełnionej na polskich oficerach wiosną 1940 roku przez Rosjan. Istotę działań stanowiło uświadomienie młodemu pokoleniu rozmiarów straty, jaką poniosło polskie społeczeństwo.

Ze Szkoły Podstawowej w Kikole wpłynęły dwie prace, a ich autorzy zostali laureatami konkursu. Ireneusz Bednorz zatytułował swoją pracę ,,Historia bez ostatniego rozdziału”. W ramach działań odbyły się konkursy plastyczne: na logo obchodów rocznicy katyńskiej, kartki okolicznościowej oraz na plakat. W wirtualnej przestrzeni uczniowie pokonywali kolejne zagadki w escape room, gdzie poznawali prawdę o Zbrodni, zwiedzali wystawę oraz cmentarz katyński, podczas którego uczniowie naszej szkoły zapalili blisko 23 tysiące wirtualnych zniczy. Za pośrednictwem Internetu odbyła się akademia okolicznościowa oraz zajęcia z uczniami, którzy pogłębiali wiedzę na temat Zbrodni Katyńskiej w oparciu o prezentacje i karty pracy.

Autorami drugiej pracy był zespół nauczycieli w składzie: Jolanta Kuczkowska i Damian Koralewski. Swój projekt zatytułowali ,,Ich służba trwa, a pamięć o Nich nie gaśnie”. Podczas realizacji projektu wraz z Ośrodkiem Kultury Gminy Kikół zaplanowano i przeprowadzono trzy gminne konkursy: plastyczny ,,Co oznacza dla mnie Zbrodnia Katyńska”, literacki ,,Gdyby Katyń się nie zdarzył…”, multimedialny ,,Zbrodnia Katyńska- jak wielką stratę poniosło polskie społeczeństwo”. Odbyły się warsztaty katyńskie przeprowadzone w oparciu o materiały IPN, powstała okolicznościowa wystawa w szkolnej izbie pamięci, gdzie upamiętniono ofiary zbrodni, a szczególnie osobę aspiranta PP Franciszka Kużajskiego uhonorowanego Dębem Pamięci zasadzonym przy szkole w 2010 r. Przygotowano również zadania do ,,pokoju zagadek” (escape room pt. ,,Uwolnij jeńców katyńskich” czeka na powrót uczniów do szkoły). Wśród młodzieży przeprowadzono akcję edukacyjną i za pośrednictwem edziennika rozesłano materiały edukacyjne, krzyżówki oraz karty pracy.

Jolanta Kuczkowska

Logo Julia Fehlau, karta Katarzyna Nadrowska

 

Jakub Korbecki Kikół kl. VII a

 

Amelia Znaniecka Kikół kl. VIII b

 

Agata Jabłońska Wola kl. V