wtorek, 10 grudzień 2019 07:18

Festiwal Smaków Tradycyjnych Kikół 2019

fs2019

GALERIA

5 grudnia 2019 r. w świetlicy wiejskiej w Grodzeniu odbył się Festiwal Smaków Tradycyjnych, którego tematem przewodnim były tradycyjne potrawy wigilijne, deser oraz aranżacja stołu świątecznego. Organizatorami tegorocznego festiwalu był Ośrodek Kultury Gminy Kikół oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Grodzeniu. Partnerem wydarzenia był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Bydgoszczy, patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Kikół. Celem organizacji festiwalu był konkurs w trakcie którego wyłoniono najlepsze potrawy wigilijne, deser oraz aranżację stołu wigilijnego. Przygotowane potrawy odzwierciedlały charakter i kulturę związaną z tradycjami bożonarodzeniowymi oraz zakorzenione w domostwach zwyczaje i obrzędy świąteczne.Pomysłowość, przepiękne barwne aranżacje stołów, estetyka podania potraw oraz wykwintne smaki potraw tradycyjnych przekazywanych od pokoleń zachwycały wszystkich gości odwiedzających festiwalowe stoiska.


Uczestnikami konkursu w ramach festiwalu smaków byli : Koło Gospodyń Wiejskich z Grodzenia, Koło Gospodyń Wiejskich z Trutowa, Stowarzyszenie Emerytów Gminy Kikół, Koło Gospodyń Wiejskich z Wierzbicka oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Tłuchówka, którzy mieli do przygotowania po dwie potrawy wigilijne, deser oraz aranżację stołu wigilijnego. Oceny dokonała komisja konkursowa w składzie: Pani Anna Wietrzykowska – przedstawiciel Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Bydgoszczy, Pani Małgorzata Baranowska – w-ce Wójt Gminy Kikół oraz Pani Grażyna Predenkiewicz – wieloletni pracownik gastronomi, która po degustacji wyłoniła następujących zwycięzców w poszczególnych kategoriach.
W kategorii tradycyjne potrawy wigilijne I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich w Trutowie za przygotowanie zupy z owoców suszonych i ryby po grecku, II miejsce zajęło Stowarzyszenie Emerytów Gminy Kikół, którzy przygotowali karpia w porach oraz paszteciki z kapustą, natomiast III miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich z Tłuchówka za przygotowane potrawy pierogi z kapustą i grzybami z barszczem oraz rolady śledziowe.
W kategorii deser wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce KGW z Grodzenia za torcik kawowo- serowy, II miejsce Stowarzyszenie Emerytów Gminy Kikół za strucel makowy z kompotem z suszonych owoców, oraz przyznano egzekwo dwa III miejsca dla KGW z Wierzbicka za przygotowanie makowca tradycyjnego oraz KGW z Trutowa za piernik z bakaliami oraz seromakowiec.
W kategorii aranżacja stołu I miejsce zajęło KGW z Wierzbicka, II miejsce KGW z Grodzenia oraz III miejsce KGW z Tłuchówka.
Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy na przyszłoroczny festiwal smaków tradycyjnych.

Aneta Falkowska