wtorek, 25 luty 2020 08:55

Światło Wolności

86727975 1818981748234940 4562598029747552256 n

Kolejny raz uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego uczcili pamięć ofiar stanu wojennego. Wydarzenie poprzedziły lekcje dotyczące przyczyn, przebiegu i skutków. Uczniowie mają świadomość, czym była godzina policyjna, tragedia w kopalni „Wujek”, internowanie działaczy „Solidarności”, cenzura itp. W godzinach przedpołudniowych uczniowie zapalili „Światło Wolności” w szkole. Około 19. 30 przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zapalili kolejne „Światło Wolności” pod pomnikiem: „W HOŁDZIE WALCZĄCYM W OBRONIE WOLNOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI UMIŁOWANEJ OJCZYZNY”. Uczniowie zapalili także swoje małe światełka o 19. 30 wraz z

rodzicami - aby nigdy nie zapomnieli o przeszłości i mieli świadomość ile kosztuje wywalczenie jednej z największych wartości dla człowieka, jaką jest Wolność. Ogólnopolskiej akcji: „Zapal Światło Wolności” towarzyszył konkurs. Wśród laureatów i wyróżnionych znaleźli się nasi uczniowie, którzy przesłali zdjęcia ukazujące ich „Światło Wolności” oraz refleksje, dlaczego biorą udział w akcji.

Uczniowie pisali:

„Wziąłem udział w akcji ponieważ nie jest mi obojętna historia Polski, oraz ofiary, które zginęły w tamtym czasie”.

„Zapaliłam światło wolności, aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego - zabitych, pobitych, uwięzionych, prześladowanych”.

„Zapaliłam światło wolności dlatego, że trzeba pamiętać o tych którzy polegli. Uczcijmy pamięć ofiar stanu wojennego, pamięć o poległych w starciach z milicją, pamięć o śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, ale oczywiste też pamięć o tych którzy zmarli przez brak opieki medycznej”.

https://gdansk.ipn.gov.pl/pl2/aktualnosci/87810,Final-akcji-spolecznej-IPN-Gdansk-Zapal-Swiatlo-Wolnosci.html?fbclid=IwAR1Ew9xOAQqsOnM__-IcOxtilwAGG1VgrYapyoXghsQexndX_HWB4xm1MFo

                                                                                                                      Ireneusz Bednorz

Więcej w tej kategorii: « Zapraszamy Zapraszamy »