wtorek, 22 październik 2019 07:26

Młodzi Głosują

{pgslideshow id=643|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

„Centrum Edukacji Obywatelskiej od 25 lat zaprasza polskie szkoły do prowadzenia działań profrekwencyjnych przed wyborami. Do tej pory w symulacjach wyborów wzięło udział niemal 3 miliony uczniów i uczennic!

Celem akcji Młodzi Głosują jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez: umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze; dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów; zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program Młodzi Głosują daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej. Organizując w swojej szkole młodzieżowe wybory, uczniowie poznają w praktyce ich zasady i znaczenie, a także podejmują – często po raz pierwszy – ważną aktywność obywatelską”.

Grupa uczniów z klas VIII A i B w Szkole Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole: Malwina Ziółkowska, Natalia Mędrkiewicz oraz Szymon Kępczyński w ramach projektu uczestniczyli w dwudniowym szkoleniu przeprowadzonym w SWPS w Sopocie. Wiedzę zdobytą podczas warsztatów wykorzystali do przeprowadzenia kampanii profrekwencyjnej oraz symulacji wyborów do Parlamentu Krajowego, która miała miejsce 10 października br. Nasze koleżanki i koledzy zostali zapoznani z regułami głosowania oraz komitetami ubiegającymi się o władzę w kraju. Zaprezentowaliśmy zarys programów ugrupowań.

Procedura i lokal – wszystko postaraliśmy się przygotować tak, aby możliwie najwierniej odtworzyć atmosferę prawdziwych wyborów. Każdy uczeń musiał przedstawić dokument tożsamości, aby otrzymać kartę do głosowania i po zaznaczeniu wybranego przez siebie ugrupowania wrzucić ja do urny.

Po zakończeniu symulacji wyborów nastąpiło komisyjne otwarcie urny i przeliczenie głosów. Wyniki wyborów wraz z działaniami projektowymi zostały zamieszczone na platformie Centrum Edukacji Obywatelskiej – Młodzi Głosują. To już kolejny udział uczniów naszej szkoły w projekcie. Poprzednio zorganizowaliśmy podobne działania w maju – podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego”. Przed nami wybory prezydenckie. Do zobaczenia/przeczytania w maju.

Ireneusz Bednorz