środa, 14 listopad 2018 14:11

100 - lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

{pgslideshow id=525|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

Zdj. Krzysztof Kończalski
Agata Kończalska
 
W ten wyjątkowy dzień dla wszystkich Polaków, dzień 11 listopada, obyły się uroczyste powiatowo - gminne obchody 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Św. Wojciecha w Kikole. Na zakończenie nabożeństwa, młodzież ze Szkoły Podstawowej w Kikole przedstawiła montaż słowno - muzyczny o dążeniu Polaków do niepodległości oraz udziale społeczeństwa kikolskiego w walce o wolność. Poświęcona została również okolicznościowa tablica "Tym, którzy walczyli za wolność Ojczyzny...". Kolejną częścią obchodów niepodległości, był przemarsz pod pomnik "Obrońców Ojczyzny". W asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Powiatu
Lipnowskiego, poczty sztandarowe ze wszystkich jednostek oraz szkół z terenu powiatu lipnowskiego oraz gminy Kikół, strażacy PSP oraz OSP, licznie przybyli goście oraz mieszkańcy gminy Kikół, wspólnie przemaszerowali pod pomnik. W przemarszu, niesiona przez seniorów gminy Kikół była również biało - czerwona flaga o długości 20 m. Wszyscy uczestnicy zatrzymali się przed okolicznościowym muralem nawiązującym do 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, który został symbolicznie odsłonięty przez przecięcie wstęgi. Autorem projektu wyłonionego w konkursie organizowanym przez Ośrodek Kultury Gminy Kikół oraz wykonawcą był Adam Falkowski z Kikoła. Po wciągnięciu flagi na maszt i odegraniu hymnu, okolicznościowe przemówienie wygłosił Starosta Powiatu Lipnowskiego Krzysztof Baranowski. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem przez liczne delegacje uczestniczące w obchodach, nastąpiło wkopanie dębu z okazji 100 - lecia odzyskania Niepodległości. Dąb wkopali: ks. kan. Marek Mrówczyński, Starosta lipnowski Krzysztof Baranowski, Wójt Gminy Kikół Józef Predenkiewicz, Przewodniczący Rady Gminy Kikół Jacek Sadowski oraz Wójt Gminy Lipno Andrzej Szychulski. Przy dębie z inicjatywy Ośrodka Kultury Gminy Kikół, została zakopana również "Kapsuła Czasu", która zostanie odkopana za 50 lat, w roku 2068.

Na zakończenie i podsumowanie uroczystości głos zabrał Wójt Gminy Kikół Józef Predenkiewicz. Wspólnie, w łączności z wszystkimi obywatelami Polski, o godz. 12.00 został odśpiewany hymn Polski. Po uroczystościach, dla wszystkich uczestników obchodów, przygotowany został ciepły poczęstunek.

Tekst:Krzysztof Kończalski