środa, 20 wrzesień 2023 14:03

Jak założyć Profil Zaufany przez internet

Jak założyć Profil Zaufany przez internet -grafika Jak założyć Profil Zaufany przez internet -grafika fot. Internet

W ostatnim czasie bardzo ułatwia nam życie. Pozwala na załatwienie wielu urzędowych spraw potrzebny jest również przy naszej aplikacji e-urząd i mIstytucja Urzędu Gminy w Kikole, znacznie skracając przy tym czas oczekiwania na wynik swoich działań.

Profil Zaufany – co to jest?

Profil Zaufany to pewnego rodzaju środek identyfikacji elektronicznej. Zawiera zestaw danych (imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL), które jednoznacznie identyfikują swojego posiadacza. Dzięki temu łatwo potwierdzimy swoją tożsamość, co pozwoli nam m.in. na złożenie wniosków (np. w ZUSie, czy na CEIDG) sprawdzenie punktów karnych czy danych medycznych na IKP (Internetowe Konto Pacjenta).

Jak założyć Profil Zaufany?

Dziś skupimy się wyłącznie na możliwościach, jakie daje nam internet. Istnieją na to aż trzy ścieżki:

  • przez konto bankowe
  • kwalifikowany podpis elektroniczny
  • nowy dowód osobisty

Rejestracja przez konto bankowe

Zaczynamy od najłatwiejszej i najwygodniejszej opcji, czyli rejestrację przez konto bankowe. 

Wejdź na stronę https://pz.gov.pl/dt/registerByXidp, a następnie wybierz ikonę swojego banku:

 

Dalej – wystarczy zalogować się do swojego banku i postępować według przygotowanych instrukcji. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się także na stronach internetowych poszczególnych banków. W razie trudności możesz także skontaktować się bezpośrednio z infolinią swojego banku. Całość powinna zająć dosłownie kilka minut. To dlatego, że dane zostały już uwierzytelnione przy zakładaniu konta.

Jeśli Twojego banku nie ma na liście masz jeszcze dwie opcje.

Rejestracja i uwierzytelnienie w placówce lub przez kwalifikowany podpis elektroniczny

Możesz skorzystać także z kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Aby stało się to możliwe niezbędne będzie najpierw zainstalowanie oprogramowania PZ Singer właściwego do systemu, na którym pracujesz: Windows 32-bit 64-bit, Mac, Linux

Następnie zarejestruj się na stronie Profilu Zaufanego:

Po kliknięciu w “Zarejestruj się” zobaczysz 3 możliwości – wybierz “Formularz online”:

Po uzupełnieniu wymaganych danych (oznaczone czerwonymi gwiazdkami):

zatwierdź swoje działania klikając w przycisk “Zarejestruj się”

W następnym kroku wyświetli Ci się komunikat z prośbą o wpisanie kodu autoryzacyjnego, który zostanie wysłany smsem na wskazany przez Ciebie numer telefonu komórkowego. Po wykonaniu tej czynności otrzymasz komunikat informujący o pomyślnym założeniu Profilu Zaufanego. Aby można było wykorzystywać go do załatwiania spraw urzędowych konieczne będzie jeszcze jego potwierdzenie. Dostępne będą dwie opcje: “Wyświetl listę punktów potwierdzających” oraz “ Potwierdź wniosek certyfikatem kwalifikowanym". Osoby które nie mają certyfikatu kwalifikowanego mogą udać się z dowodem osobistym do punktów potwierdzających profil zaufany. W Powiecie Lipnowskim taką usługę świadczą 

URZĄD SKARBOWY W LIPNIE UL. STANISŁAWA STASZICA 4

LIPNO

oraz

ZUS Inspektorat w Lipnie ul. Mickiewicza 43 Lipno

 

Wybierając opcję drugą, czyli potwierdzenie certyfikatem kwalifikowanym. Należy otworzyć pobraną na początku aplikację PZ Signer i kliknąć w “Rozpocznij proces podpisu”. Następnie kliknij w “Przejdź do podpisu” (jest to krok 4 w aplikacji) 

Czekamy chwilę aż pojawi nam się opcja wyboru certyfikatu kwalifikowanego. Wybierz właściwy, a następnie kliknij w “Podpisz dokument”. Pojawi się nowe okno informujące o konieczności wpisania PINu.  Należy potwierdzić wykonanie wcześniejszych kroków w aplikacji PZ Signer. Wrócimy wówczas do przeglądarki, gdzie wystarczy już tylko kliknąć w “Potwierdź wykonanie kroków”… i gotowe.

Rejestracja przez nowy dowód osobisty

Jeśli posiadasz nowy dowód osobisty (z warstwą elektroniczną) możesz przy próbie potwierdzenia swojej tożsamości wybrać opcję ‘e-dowód’. System krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces. Co ważne – opcja ta wymaga również posiadania czytnika NFC, który umożliwi połączenie Twojego dowodu z komputerem oraz specjalnego oprogramowania, który znajdziesz na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji