wtorek, 19 wrzesień 2023 07:05

Informujemy, że w ramach programu „Cyfrowa Gmina ” Gmina Kikół uruchomiła portal mieszkańca e-instytucja Urzędu Gminy w Kikole (https://eurzad.kikol.pl/) oraz elektroniczny obieg dokumentów.

Gmina Kikół uruchomiła portal mieszkańca e-instytucja Urzędu Gminy w Kikole Gmina Kikół uruchomiła portal mieszkańca e-instytucja Urzędu Gminy w Kikole fot. Internet

Informujemy, że w ramach programu „Cyfrowa Gmina ” Gmina Kikół uruchomiła portal mieszkańca e-instytucja Urzędu Gminy w Kikole (https://eurzad.kikol.pl/) Portal ten umożliwia załatwianie spraw urzędowych przez internet bez wychodzenia z domu, w tym m.in. sprawdzenie stanu swoich zobowiązań finansowych (np. opłat z tytułu podatku). Portal umożliwia również dokonanie wygodnej i bezpiecznej płatności internetowej za wybrane zobowiązania. Dzięki wprowadzonemu elektronicznemu obiegowi dokumentów oraz portalowi eurzad.kikol.pl można sprawić stan załatwianej sprawy w urzędzie.

Zachęcamy do logowania się do systemu profilem zaufanym lub mobywatelem adres usługi to (https://eurzad.kikol.pl/).

O systemie

Tworząc zarys Portal e-Urząd, najważniejsze dla nas było, aby był on intuicyjny w użytkowaniu. Obsługa przypomina korzystanie z poczty elektronicznej za pomocą przeglądarki internetowej. Kluczowym elementem tego systemu jest wykorzystanie Profilu Zaufanego. Profil Zaufany w postępowaniu administracyjnym zastępuje tradycyjny podpis odręczny. Dzięki temu można bezpiecznie podpisywać dokumenty elektroniczne w Internecie. Co ważne, rozwiązanie to jest bezpłatne dla mieszkańca. System pozwala załatwiać sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu, szybko i w dogodnym dla siebie czasie.

Portal e-Urząd jest serwisem internetowym dostępnym przez stronę WWW, za pomocą którego mieszkaniec gminy między innymi otrzymuje dostęp do danych podatkowych i księgowych dotyczących jego osoby zgromadzonych w systemach informatycznych danego urzędu.

Najważniejsze korzyści z wdrożenia Portal e-Urząd:

 • Sprawy urzędowe możliwe do załatwienia w dogodnym czasie, 24 h na dobę/7 dni w tygodniu.
 • Nie ma potrzeby odwiedzania urzędu czy dzwonienia do jego pracowników, aby uzyskać informacje – większość danych można sprawdzić samodzielnie za pomocą Internetu.
 • Ograniczone drukowanie dokumentów. Podpis Profilem Zaufanym na dokumencie elektronicznym zastępuje odręczny podpis na dokumencie papierowym. Wdrożenie systemu oszczędza pieniądze i jednocześnie pozwala zadbać o ochronę naszego środowiska.
 • Wysyłanie pism, na przykład deklaracji na podatek od nieruchomości, rolny, leśny, poprzez Portal e-Urząd dokonywane jest w pełni za pomocą Internetu.
 • Wypełniając wniosek, system uzupełni automatycznie dane osobowe, bez potrzeby ręcznego wypełniania swojego imienia, nazwiska, adresu czy numeru PESEL.
 • W przypadku składania korekty wniosku czy też kolejnego wniosku w tej samej sprawie będzie można wykorzystać z wcześniej wypełnionych formularzy i wpisać jedynie to, co się zmieniło.
 • System gwarantuje pełne bezpieczeństwo i poufność. Dzięki wykorzystaniu Profilu Zaufanego dostęp do konta jest chroniony przed dostępem osób nieuprawnionych.
 • Ekonomizacja czasu.

Do portalu jest również aplikacja mobilna mInstytucja dla Podatnika i Obywatela

Aplikacja mInstytucja to Mobilny Urząd w Twoim telefonie, działa wszędzie tam, gdzie tego potrzebujesz.

Jest to bezpłatna dla obywatela aplikacja mobilna na urządzenia mobilne typu smartfon oraz tablet z systemem operacyjnym Android/iOS. Głównym celem aplikacji mobilnej jest dostarczenie obywatelom i przedsiębiorcom bezpiecznego dostępu do danych z Rejestrów Publicznych, a także sprawnej komunikacji z instytucjami publicznymi. Autoryzacja odbywa się za pomocą Krajowego Węzła Tożsamości (Profil Zaufany, bankowość elektroniczna, e-dowód osobisty).

Aplikacja umożliwia:

 • pozyskanie informacji o zobowiązaniach podatkowych wobec Gminy oraz opłacenie ich;
 • otrzymywanie powiadomień o ważnych terminach i wydarzeniach; będziesz na bieżąco, z tym, co się dzieje w Twojej gminie, będziesz informowany o ważnych terminach, wydarzeniach organizowanych lokalnie;
 • konsultacje społeczne – współdecyduj, współdziałaj, zbieraj informacje, bierz udział w ankietach, udzielaj się na forum przyczyniaj się do rozwoju swojej okolicy; pomagaj w podejmowaniu decyzji dla dobra lokalnej społeczności;
 • tworzenie i wysyłanie dokumentów elektronicznych na skrytkę ePUAP Gminy (pismo ogólne, deklaracje i informacje podatkowe);
 • złożenie oświadczenia o otrzymywaniu korespondencji drogą elektroniczną – jasno, konkretnie, czytelnie.

Film opisujący aplikację