środa, 06 wrzesień 2023 07:16

Kikół od 1 stycznia 2024 roku będzie miastem[Video]

Kikół z lotu ptaka Kikół z lotu ptaka fot.FB

Od 1 stycznia 2024 roku Kikół odzyska prawa miejska. Co się zmieni dla mieszkańców gminy i już miasta Kikół? Wójt Józef Predenkiewicz zapewnia, że nie odczują różnicy.

Kikół prawa miejskie otrzymał 1 grudnia 1791 roku. Jednak miastem był do 1870 roku, po upadku powstania styczniowego car rosyjski odebrał miastu swoje prawa. Kikół podzielił los wielu miast z regionu.

- Pomysł, by przywrócić prawa miejskie, był już dawno, ale nie zawsze mieliśmy czas i środki – wyjaśnia Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. - Wreszcie po 155 latach Kikół odzyskuje swoje prawa, które wcześniej zostały mu zabrane przez cara rosyjskiego. W obliczu wojny na Ukrainie sądzę, że to dobra okazja. Dla mieszkańców Kikoła nic się nie zmieni. Będzie jedna rada i nie wójt, a burmistrz.

Zmiany mają zostać wprowadzone od 1 stycznia 2024 roku. Mieszkańcy Kikoła jednak nie odczują różnicy. Nie będą musieli zmieniać dowodów osobistych ani wprowadzać nowych adresów.

- Ci, którzy mają grunty kategorii C, będą mogli się na nich budować, to chyba jedyna zmiana. Dla Kikoła to jednak szansa na pozyskiwanie nowych środków dla miast oraz gmin miejsko-wiejskich – dodaje wójt Predenkiewicz.

Mieszkańcy jednak obawiają się podatków, które mogą wzrosnąć po odzyskaniu praw miejskich.

- Krążą takie nieprawdziwe informacje, że podatki wzrosną. Pewnie mieszkańcy wiedzą lub powinni wiedzieć, że ich wysokość ustala rada gminy– dodaje Małgorzata Baranowska.

Pani Agnieszka widzi w zmianach same plusy, dla niej to też prestiż mieszkać w mieście. - Cieszę się, że będę mieszkanką Kikoła miasta. Widzę same plusy i korzyści, które płyną z pozyskiwania nowych środków.

Od 1 stycznia 2024 roku miastem będą także Bobrowniki.

galeria https://lipno.naszemiasto.pl/kikol-od-1-stycznia-2024-roku-bedzie-miastem-co-sie-zmieni/ga/c1-9443047/zd/84514313

źródło :https://lipno.naszemiasto.pl/kikol-od-1-stycznia-2024-roku-bedzie-miastem-co-sie-zmieni/ar/c1-9443047