środa, 05 grudzień 2018 08:17

Wieczornica „Listy do Ireny…” poświęcona Irenie Sendlerowej

{pgslideshow id=537|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

30 listopada 2018r. o godz. 17.00 w sali widowiskowej w Kikole odbyła się niezwykła uroczystość - Wieczornica „Listy do Ireny…” przygotowana przez społeczność Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Woli. Widowisko skierowane było do szerokiej społeczności Gminy Kikół, władz lokalnych i oświatowych, mieszkańców Kikoła, czytelników prasy lokalnej.Swoją obecnością zaszczycili organizatorów przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, dyrektorzy szkół, mieszkańcy Kikoła i okolic, rodziny uczniów Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Woli.

Rok 2018 jest w Polsce - z inicjatywy Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka - rokiem pamięci Ireny Sendlerowej, polskiej działaczki społecznej, która podczas II wojny światowej, dzięki stworzonej sieci ludzi i organizacji, uratowała 2,5 tysiąca żydowskich dzieci. Przez lata jej działalność podczas okupacji niemieckiej była nieznana.

W programie wieczornicy przedstawiona została prezentacja multimedialna biografii Ireny Sendlerowej oraz listy pisane na prośbę bohaterki, która pragnęła, aby uratowane wówczas osoby, po latach napisały do niej i o sobie, i o tamtych czasach, tamtych przeżyciach, co czuły wtedy, co pamiętają dzisiaj.

W czasie przedstawienia uczniowie przeprowadzili z widzami wędrówkę po kartach historii. Wędrówkę, która nie była łatwa, bo dotykała kruchych i cennych wspomnień - czasów okupacji, getta i holokaustu.

Sceny sztuki teatralnej „ Życie w słoiku”, odpowiednio dobrane teksty , wzruszające utwory muzyczne, gra świateł wywarły na widzach niezwykłe wrażenie oraz stały się okazją do pokazania wartości życia ludzkiego, bezinteresowności, życzliwości, hyumanitaryzmu, akceptacji i zrozumienia dla odmienności. Odpowiedni klimat i nastrój dopełniła oryginalna scenografia z portretem Patrona w tle.

Zgromadzeni na sali liczni goście nagrodzili uczniów i organizatorów gromkimi brawami.

Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Woli podkreśliła, iż Irena Sendlerowa jest postacią, która w dzisiejszych trudnych czasach zatracanych wartości, nowych podziałów społecznych, zagrożonego szacunku dla dziecka i dorosłego, a jednocześnie narastających potrzeb pomocy i wsparcia jawi się jako postać szczególna. Opowiedziała również o działaniach podjętych w ramach Roku Sendlerowskiego, a mianowicie:

Uczniowie szkoły włączyli się w akcje charytatywne w ramach wolontariatu, powstały miejsca pamięci Patrona w holu szkoły, uczniowie i wychowawcy po raz kolejny odwiedzili mogiłę Ireny Sendlerowej na Powązkach, szkoła brała udział w debacie podczas I Regionalnego Zjazdu Szkół i Placówek Sendlerowskich w Bydgoszczy oraz w IV Międzynarodowym Zjeździe Szkół i Placówek im. Ireny Sendlerowej w Gdańsku. W szkole odbył się Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Irenie Sendlerowej. W Dniu Patrona został odsłonięty kamień upamiętniający Rok Sendlerowski oraz posadzona „symboliczna jabłoń”.

Wieczornica „ Listy do Ireny…” wieńczy finał Roku Sendlerowskiego.

W obecności mieszkańców gminy Kikół godnie uczczono pamięć Ireny Sendlerowej propagując idę zawartą w słowach:„Wystarczy tylko być dobrym człowiekiem”. Przed społecznością szkoły kolejne lata z przesłaniem Patrona, które zawarte są w programie wychowawczym szkoły, w działaniach wolontariatu oraz w codziennym życiu.

Przedstawicielom instytucji i dyrektorom szkół zostały wręczone pamiątkowe statuetki.

Rada Rodziców przyjęła gości słodkim poczęstunkiem, w holu budynku szkoły, podczas którego była okazja na wymianę wrażeń. Nie zabrakło słów podziękowań dla autorów za inicjatywę spotkania.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania Dyrekcji Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole, za udostępnienie sali widowiskowej, sprzętu nagłaśniającego. Pracownikom obsługi za pomoc techniczną.

Scenariusz uroczystości- Małgorzata Kaźmierkiewicz, prezentacje i oprawa muzyczna- Dariusz Kamiński, przygotowanie sztuki „Życie w słoiku”- Andrzej Małecki, Iwona Kołodziejska, scenografia- Anna Sobocińska, Iwona Kwaśniewska, nagłośnienie- Jarosław Ziemiańczyk. Całość uroczystości przygotowano przy współpracy Grona Pedagogicznego oraz Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Ireny Sendlerowej w Woli.

Dyrektor Szkoły gorąco dziękuje wszystkim za obecność.

Jesteśmy zaszczyceni, że zechcieliście Państwo uczestniczyć w spotkaniu, które poświęciliśmy Patronce naszej Szkoły- Irenie Sendlerowej.

tekst: Elżbieta Kiełkowska, Małgorzata Kaźmierkiewicz

zdjęcia: Józef Myszkowski