poniedziałek, 17 grudzień 2018 09:36

Zapal Światło Wolności

{pgslideshow id=549|width=640|height=480|delay=3000|image=L}

Tradycyjna kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności”, mająca na celu uczczenie ofiar stanu wojennego.

Kampania społeczna IPN „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

Szkoła Podstawowa w Kikole kolejny raz wzięła udział w tej jakże szlachetnej akcji, która ma budzić w młodym pokoleniu ducha patriotyzmu i dumy z bycia Polakiem. Dumy z własnej przeszłości. Uczniowie zapalili „Światło Wolności” w kąciku historycznym, upamiętniającym wydarzenia z grudnia 1981 roku. Wieczorem o godzinie 19. 30 delegacja uczniów zapaliła „Światło Wolności” pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów w walce o niepodległość. Wśród uczniów została przeprowadzona akcja informacyjna na temat wydarzeń, które rozegrały się w czasach, kiedy to ich rodzice byli nastolatkami. Uczniowie zapalili „Światło Wolności” w oknach oraz wirtualnie dostępne na stronie Instytutu Pamięci Narodowej.

Uczniowie pisali:

„Wziąłem udział w akcji ponieważ nie jest mi obojętna historia Polski, oraz ofiary, które zginęły w tamtym czasie”.

„Zapaliłam światło wolności, aby uczcić pamięć ofiar stanu wojennego - zabitych, pobitych, uwięzionych, prześladowanych”.

„Zapaliłam światło wolności dlatego, że trzeba pamiętać o tych którzy polegli. Uczcijmy pamięć ofiar stanu wojennego, pamięć o poległych w starciach z milicją, pamięć o śmiertelnie pobitych na komisariatach, internowanych, ale oczywiste też pamięć o tych którzy zmarli przez brak opieki medycznej”.

W takich chwilach przyświecać powinny nam słowa Józefa Piłsudskiego:

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,

ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,

ani nie ma prawa do przyszłości”.

  • Honorowym patronem akcji był Prezydent RP AndrzejDuda, który 13 grudnia zapalił Światło Wolności w oknie Pałacu Prezydenckiego.Podobnie było w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej i w wielu innychinstytucjach, urzędach i domach. Ponadto na biało-czerwono podświetlono gmach KancelariiPrezesa Rady Ministrów, a na stadionie PGE Narodowy pojawił się napis „13.12.81PamięDo symbolicznego zapalenia Świateł Wolności imodlitwy w intencji ofiar stanu wojennego, w tym także kapłanów, wezwałkatolików Episkopat Polski. Symboliczne świece zapalili nuncjuszapostolski w Polsce abp Celestino Migliore, abp Stanisław Gądecki,przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita gnieźnieński prymasPolski abp Wojciech PolakMożna było równieżzapalić wirtualną świeczkę na stronie: http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/, a także – korzystając ze specjalnej instrukcji IPN – wstawić Światło Wolnoścido swojego zdjęcia profilowego na Facebooku.

Ireneusz Bednorz