poniedziałek, 08 sierpień 2022 10:23

W gminie Kikół wybiorą najładniejsze wieńce i witacze dożynkowe

Tak było podczas dożynek gminno-parafialnych w ubiegłym roku w gminie Kikół Tak było podczas dożynek gminno-parafialnych w ubiegłym roku w gminie Kikół fot. Małgorzata Chojnicka

Gmina Kikół wzorem lat ubiegłych organizuje dwa konkursy dożynkowe – na najładniejszy witacz i wieniec. Mogą wziąć w nich udział wszyscy mieszkańcy gminy.

W gminie Kikół co roku organizowane są konkursy na najładniejszy wieniec i witacz dożynkowy. W ich przygotowanie mogą się zaangażować sołectwa, stowarzyszenia czy nawet grupy mieszkańców. Ważne, by byli z gminy Kikół i chcieli się wykazać inwencją twórczą.

Polska wieś wygląda zupełnie inaczej niż nawet kilkanaście lat temu. Żniwa przebiegają wręcz błyskawicznie. Nowoczesne kombajny i prasy do słomy sprawiają, że ani się rolnik obejrzy, a już zboże ma w stodole. Praktycznie też zanikła cała obrzędowość związana z tym najważniejszym wydarzeniem w roku, jakim było koszenie zboża. Ludzie na różne sposoby chcieli zapewnić sobie dobre zbiory. Znaczenie miał nawet dzień tygodnia, w którym rozpoczynało się żniwa. Teraz nikt tego nie przestrzega, a po dawnej obrzędowości pozostało jedynie robienie wieńców dożynkowych. Gdyby nie dożynki, które odbywają się w każdej gminie, ten zwyczaj też poszedłby w zapomnienie.

Mieszkańcy gminy Kikół mogą przygotować wieńce dożynkowe w dwóch kategoriach – wieniec tradycyjny i wieniec współczesny. W tej pierwszej kategorii musi mieć on kształt korony i być wykonany wyłącznie z naturalnych składników. Powinny się w nim znaleźć ziarna, owoce i kwiaty, czyli wszystko to, co rodzi ziemia. Zrobienie takiego wieńca jest dużym wyzwaniem logistycznym. Kłosy trzeba zacząć zbierać odpowiednio wcześnie, by miały ładny kolor. Następnie powiązać je w zgrabne pęczki. Do tego dochodzi jeszcze wymyślenie koncepcji, jak ma on ostatecznie wyglądać. Co roku musi być przecież inny!

- Organizując konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy, staramy się popularyzować wiedzę o dawnych zwyczajach i obrzędach – wyjaśnia Aneta Falkowska, dyrektorka Ośrodka Kultury Gminy Kikół. – Nie może pójść ona w zapomnienie, a coraz mniej pań podejmuje się wicia wieńców. Ta umiejętność była przekazywana z pokolenia na pokolenie i miejmy nadzieję, że tak będzie dalej. Jeśli ktoś nie chce trzymać się sztywnych reguł, może wykonać wieniec współczesny, gdzie jest dowolność formy.

 Stosunkowo młodą tradycją dożynkową są witacze. Tu liczy się pomysł i poczucie humoru. Powstają prawdziwe scenki rodzajowe, które pokazują wiejską współczesność z przymrużeniem oka. I o to chodzi, by mieć też do siebie dystans.

- Zachęcam do udziału w obu konkursach, bo przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody – kontynuuje Aneta Falkowska. – Zgłoszenia przyjmujemy do 9 sierpnia, a więc czasu nie zostało zbyt wiele. Wieńce komisja konkursowa oceni podczas dożynek gminno-parafialnych, które odbędą się 21 sierpnia, a witacze dzień wcześniej.

Tekst Małgorzata Chojnicka

źródło: https://lipno.naszemiasto.pl/w-gminie-kikol-wybiora-najladniejsze-wience-i-witacze/ar/c13-8941461