wtorek, 19 kwiecień 2022 07:10

OSP Kikół otrzymało promesę na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego z Kujawsko-Pomorskiego

OSP Kikół otrzymało promesę na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego z Kujawsko-Pomorskiego OSP Kikół otrzymało promesę na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego z Kujawsko-Pomorskiego fot. PSP Lipno

W czwartek 14 kwietnia odbyła się uroczystość wręczenia promes 26. jednostkom OSP z woj. kujawsko-pomorskiego na zakup pojazdów pożarniczych i decyzji o przyznaniu świadczeń ratowniczych druhom OSP. Wśród nich jest jednostka z Kikoła.

Wydarzenie zorganizowano w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy. Spotkanie rozpoczęło się uczczeniem minutą ciszy pamięci wszystkich osób zamordowanych na Ukrainie. – Przede wszystkim wspominamy bohaterskość strażaków, którzy często ratując życie, gasząc pożary, giną od kul i bomb rosyjskich – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Na zakup pojazdów ratowniczych przez jednostki OSP z regionu w budżecie państwa w 2022 roku przeznaczono 10 mln 396 tys. zł. Promesy w imieniu rządu wręczył minister Łukasz Schrebier, wojewoda kujawsko-pomorski oraz Kujawsko-Pomorski Komendant Wojewódzki PSP w Toruniu st. bryg. Jacek Kaczmarek. Odbierali je przedstawiciele poszczególnych jednostek oraz wójtowie i burmistrzowie danych gmin i miast.

Poseł Joanna Borowiak odczytała list od ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. – Wasza misja, jako wzór troski o dobro wspólne, darzona jest w naszej ojczyźnie powszechnym szacunkiem, stanowiąc symbol niezwykłego poświęcenia i odwagi. Za tę nieustanną gotowość do walki o ludzkie życie i mienie, pragnę wam dziś z głębi serca podziękować – przekazał minister Kamiński.

Głos podczas uroczystości zabrała także wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka. – Powiem krótko: dziękuję. Dziękuję za to, że jesteście na co dzień, poświęcacie się, ryzykując swoim życiem i zdrowiem, stoicie na straży bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu. Wojna w Ukrainie pokazała jak ważne w społeczeństwie są takie organizacje, które nie boją się nieść pomocy, które wiedzą jak i są gotowe to robić – zauważyła.

Podczas uroczystości promesę na dofinansowanie do zakupu ciężkiego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Kikole odebrała Sekretarz Gminy Kikół Pani Małgorzata Baranowska oraz przedstawiciele jednostki.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kikole jeszcze w tym roku będzie miała do dyspozycji ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy. Będzie to możliwe również dzięki dofinansowaniu ze strony powiatu lipnowskiego w wysokości 350 tys. zł, gminy Kikół, która przeznaczyła na ten cel 500 tys. zł oraz wsparciu z Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego, a także z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

źródło: lipno.naszemiasto.pl

Więcej w tej kategorii: « Informacja Informacje KRUS »