piątek, 08 kwiecień 2022 10:04

W Suminie budują stacje uzdatnia wody. W gminie Kikół wody będzie pod dostatkiem!

W Suminie budują stacje uzdatnia wody. W gminie Kikół wody będzie pod dostatkiem! W Suminie budują stacje uzdatnia wody. W gminie Kikół wody będzie pod dostatkiem! fot. Małgorzata Chojnicka

Budowa stacji uzdatniania wody w Suminie w gminie Kikół idzie zgodnie z planem. Widać już, jak potężny będzie to obiekt, który rozwiąże problemy z zaopatrzeniem w wodę w gminie. Są dwie studnie głębinowe, zbiorniki na wodę oraz zespół filtrów. Wydobywana woda będzie zdrowa o przyjemnym smaku. Teren wokół już został ładnie zagospodarowany – w zasadzie trzeba jeszcze dokończyć ogrodzenie i układanie kostki brukowej. Z czasem Kikół nie będzie musiał kupować wody od sąsiedniej gminy Czernikowo. Inwestycja została dofinansowana w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Umowa z samorządem województwa została podpisana już w czerwcu 2020 r. Do ogłoszonego przetargu przystąpiły cztery firmy. Wygrała firma HYDRO-MARKO z Jarocina. Koszt realizacji inwestycji to 3 257 040 zł.

Gmina starała się też pozyskać środki z innych źródeł. Ubiegała się o dofinansowanie w ramach rządowego wsparcia dla miejscowości popegeerowskich z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Spełniała wymogi formalne, bo w Suminie istniał duży PGR. Zostały po nim m.in. bloki mieszkalne, dworskie czworaki i zrujnowany dworek, położony w pięknym parku nad brzegiem jeziora. Za czasów PGRu było w nim przedszkole i ośrodek zdrowia.

- Chcieliśmy wykorzystać nadarzającą się okazję i złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej bardzo potrzebnej inwestycji – mówi Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. – Ubiegaliśmy się zresztą nie tylko o wsparcie budowy stacji uzdatniania wody. Jednak żaden z naszych wniosków nie został pozytywnie rozpatrzony. Po raz kolejny nie dopisało nam szczęście. Otrzymaliśmy jednak pomoc ze strony powiatu lipnowskiego w wysokości 170 tys. zł.

W Suminie wiele lat temu powstały studnie głębinowe, z których w zasadzie nigdy nie korzystano. Gdy podczas suszy w gminie pojawiły się problemy z wodą, zrodził się pomysł, aby na bazie istniejących już odwiertów wybudować stację uzdatniania wody. Przeprowadzono badania geologiczne w Suminie i okazało się, że będzie to najlepsze ujęcie wody w gminie. Stacja będzie miała taką moc, że wody nie zabraknie nawet w czasie suszy.

-To nasza największa inwestycja, której realizację rozpoczęliśmy już w 2020 r.– kontynuuje wójt Józef Predenkiewicz. – W tym roku zostanie oddana do użytku. To dla nas duży wysiłek finansowy, ale ta stacja jest nam bardzo potrzebna. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a mam nadzieję, że tak będzie, na długie lata rozwiążemy problemy z zaopatrzeniem w wodę.

tekst Małgorzata Chojnicka

Galeria link ----W Suminie budują stacje uzdatnia wody. W gminie Kikół wody będzie pod dostatkiem! [zdjęcia]

źródło https://lipno.naszemiasto.pl/