poniedziałek, 14 luty 2022 07:30

Bezpieczne zachowania w sieci oraz dziennikarstwo online na warsztatach w gminie Kikół

Bezpieczne zachowania w sieci oraz dziennikarstwo online na warsztatach w gminie Kikół Bezpieczne zachowania w sieci oraz dziennikarstwo online na warsztatach w gminie Kikół fot. Małgorzata Chojnicka

Gminna Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Kultury Gminy Kikół wzięły udział w programie „Sieć na kulturę w podregionie włocławskim”, sfinansowanym przez Fundację Wspierania Zrównoważonego Rozwoju w ramach „Polski cyfrowej”. Jego realizacja z powodu pandemii przeciągnęła się w czasie, ale szczęśliwie wszystkie zamierzenia udało się doprowadzić do końca. Kikół zdecydował się na dwie ścieżki tematyczne – bezpieczne zachowania w sieci oraz dziennikarstwo online. Grupa uczniów, dokładnie dwanaście osób, ze szkół podstawowych w Kikole i Ciełuchowie uczestniczyła w zajęciach, poświęconym tym zagadnieniom. W pierwotnej wersji miały to być konwencjonalne zajęcia, ale musiały odbyć się online na platformie szkoleniowej. Był to czas, kiedy cała aktywność instytucji kultury i szkół przeniosła się do sieci. Najpierw zostali przeszkoleni pracownicy, Aneta Falkowska i Piotr Zarembski, którzy następnie zdobyte umiejętności przekazali uczniom.

- Jestem bardzo zadowolona z tych szkoleń, bo przydały się one zarówno nam, jak i uczestnikom – mówi Aneta Falkowska, dyrektorka Gminnej Biblioteki Publicznej i Ośrodka Kultury Gminy Kikół. – Wszystkich zagrożeń nie da się uniknąć, ale można zminimalizować ryzyko i mam nadzieję, że udało się to nam osiągnąć.

Zajęcia były skierowane do dzieci powyżej dziesiątego roku życia. Na każdy z tematów poświęcono piętnaście dwugodzinnych spotkań. Pierwszy z nich pokazał największe zagrożenia czyhające w sieci. Internet niewątpliwie ułatwia nam życie, ale bywa też miejscem bardzo niebezpiecznym. Młodzież nauczyła się wymyślać w miarę bezpieczne hasła do poczty mailowej czy portali społecznościowych. Wystarczy bowiem znać kilka zasad, by konto nie stało się łatwym łupem przynajmniej dla robotów. Następnie uczestnicy uczyli się przygotowywać artykuły na strony internetowe w taki sposób, aby zainteresowały odbiorców.

W piątek odbyło się podsumowanie całego przedsięwzięcia. - W ramach tego projektu otrzymaliśmy bezpłatnie dwanaście laptopów o łącznej wartości 21 948 zł, które wykorzystamy podczas organizowanych przez nas warsztatów – podsumowuje Aneta Falkowska. – Uczestnicy otrzymali od nas nie tylko zaświadczenia, ale także myszki komputerowe i pendrive’y.

więcej na:

https://lipno.naszemiasto.pl/