niedziela, 18 lipiec 2021 16:18

230 lat Konstytucji 3 Maja. Pamięć i tradycja w niepodległej Polsce

230 lat Konstytucji 3 Maja. Pamięć i tradycja w niepodległej Polsce 230 lat Konstytucji 3 Maja. Pamięć i tradycja w niepodległej Polsce fot. Internet

 

          W kwietniu 2021 r. Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ogłosił I Międzynarodowy konkurs: ,,230 lat Konstytucji 3 Maja. Pamięć i tradycja w niepodległej Polsce”. Konkurs adresowany był do osób pełnoletnich, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy o historii Polski  (nauczycieli, edukatorów, animatorów kultury) z kraju oraz środowisk polonijnych.

          Zadanie uczestników polegało na przygotowaniu oraz przeprowadzeniu dowolnego, autorskiego projektu, mającego na celu upowszechnienie informacji dotyczących roli Konstytucji 3 Maja w historii Polski ze szczególnym uwzględnieniem obchodów o jej pamięci w okresie II Rzeczpospolitej i po 1945 r.

          Zespół nauczycieli ze Szkoły Podstawowej im. I. A. Zboińskiego w Kikole,
w składzie: Jolanta Kuczkowska i Damian Koralewski przygotował i przeprowadził projekt zatytułowany ,,Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego”. Ich praca została wysoko oceniona i znaleźli się w gronie laureatów.

Podczas tworzenia projektu i w trakcie jego realizacji przyświecała im idea upamiętnienia Ustawy Rządowej oraz połączenie wątku ogólnopaństwowego
z regionalnym. Niewiele miejscowości może pochwalić się faktem, że synowie Patrona ich szkoły mieli znaczący wkład w obrady Sejmu Wielkiego i uchwalenie Konstytucji Majowej.

 

W ramach projektu przeprowadzono następujące działania:

 

 • Powstał autorski scenariusz zajęć na lekcje historii ,,Niech pokolenia pokoleniom podają pamiątkę dnia tego – słowa J. N. Zboińskiego testamentem dla przyszłych pokoleń”.
 • W oparciu o scenariusz przeprowadzono lekcje w starszych klasach.
 • Upamiętniono wkład rodu Zboińskich w obrady sejmowe oraz uchwalenie Konstytucji poprzez przygotowanie filmiku prezentowanego na YT (odwiedzono miejsca związane ze Zboińskimi, a uczniowie klasy Va zaprezentowali najważniejsze fakty z ich życia).
 • Przeprowadzono szkolny konkurs na edukacyjną grę planszową ,,Konstytucja
  3 Maja”.
 • Na szkolnym korytarzu urządzona została wystawa eksponująca rolę rodu Zboińskich podczas wydarzeń końca XVIII w.
 • Powstał padlet, który stanowi kompendium wiedzy o Konstytucji, jej znaczeniu w dziejach. Zawarto tam również informacje o obchodach rocznic uchwalenia Konstytucji w różnych okresach oraz sposobach świętowania
  w Kikole.
 • Uczniowie na zajęciach z plastyki wykonywali kartki patriotyczne upamiętniające 230. rocznicę Konstytucji.

 

          Link do ogłoszenia wyników konkursu:

 https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/konkursy-i-projekty/pamiec-i-tradycja-230-l/147122,Wyniki-I-Miedzynarodowego-konkursu-230-lat-Konstytucji-3-Maja-Pamiec-i-tradycja-.html

 Jolanta Kuczkowska