poniedziałek, 25 styczeń 2021 07:20

Nie piszemy o historii. Piszemy o pamiętaniu.

bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej bohaterowie wojny polsko-bolszewickiej fot. Internet

Upamiętnienie osób, które czynnie uczestniczyły w działaniach na rzecz niepodległego bytu państwa polskiego w trakcie wojny polsko-bolszewickiej w latach 1919–1921 - to cel jedenastej edycji projektu Instytutu Pamięci Narodowej „Kamienie Pamięci”, służącego upamiętnianiu ludzi, którym Polska zawdzięcza niezawisłość. Chcemy przypomnieć postacie, często zapomniane, by były znane szerszemu gronu społeczeństwa, by funkcjonowały w pamięci zbiorowej. Uczestnicy projektu mają za zadanie odszukanie bohaterów historii we własnym środowisku i upamiętniania ich. Zespoły projektowe mają zebrać informacje o konkretnej osobie i zgromadzić wszelkie “ślady pamięci” pozostałe po niej. Ważne jest opracowanie prezentacji postaci oraz upowszechnienie wiedzy o niej w społeczności lokalnej.
Zespół uczniowski Szkoły Podstawowej im. Ignacego Antoniego Zboińskiego w Kikole wraz z opiekunem przystąpił do projektu. Upamiętniliśmy postać Jerzego Starzyńskiego.
Prezentujemy filmik podsumowujący projekt, nadesłany przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Ireneusz Bednorz

Link do filmiku otrzymanego z IPN, w którym znalazł się fragment naszych działań:

𝐊𝐚𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐏𝐚𝐦𝐢𝐞̨𝐜𝐢 👉 𝑩𝒐𝒉𝒂𝒕𝒆𝒓𝒐𝒘𝒊𝒆 𝒘𝒐𝒋𝒏𝒚 𝒑𝒐𝒍𝒔𝒌𝒐-𝒃𝒐𝒍𝒔𝒛𝒆𝒘𝒊𝒄𝒌𝒊𝒆𝒋 👈 XI edycja projektu edukacyjnego - YouTube

 XI edycja projektu edukacyjnego - YouTube

Strona tytułowa prezentacji o Jerzym Starzyńskim

fot.internet