Ułatwienia dostępu

Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 11 lipiec 2022 13:28

Odbyło się uroczyste otwarcie stacji uzdatniania wody w Suminie w gm. Kikół. Koszt inwestycji wyniósł 3 mln 342 tys. zł. Będzie ona dostarczać wodę dla 1,5 tys. mieszkańców z Woli, Walentowa, Niedźwiedzia i Hornówka.

Odbyło się uroczyste otwarcie stacji uzdatniania wody w Suminie w gm. Kikół. Koszt inwestycji wyniósł 3 mln 342 tys. zł. Będzie ona dostarczać wodę dla 1,5 tys. mieszkańców z Woli, Walentowa, Niedźwiedzia i Hornówka. Odbyło się uroczyste otwarcie stacji uzdatniania wody w Suminie w gm. Kikół. Koszt inwestycji wyniósł 3 mln 342 tys. zł. Będzie ona dostarczać wodę dla 1,5 tys. mieszkańców z Woli, Walentowa, Niedźwiedzia i Hornówka. fot. lipno.naszemiasto.pl

W piątek odbyło się uroczyste oddanie do użytku stacji uzdatniania wody w Suminie w gm. Kikół. Jej budowa rozpoczęła się w ubiegłym roku i kosztowała łącznie 3 mln 342 608 zł. Samorząd gminny otrzymał dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich „Gospodarka Wodno Ściekowa” w wysokości 1 mln 684 922 zł oraz 170 tys. zł dotacji udzielonej przez powiat lipnowski. Na realizację inwestycji zaciągnięto również pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w kwocie 796 570 zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu gminnego.

- Podczas budowy stacji wykorzystaliśmy istniejące już w tym miejscu dwie studnie głębinowe – wyjaśnia Józef Predenkiewicz, wójt gminy Kikół. - Woda z tych ujęć przeszła pomyślnie badania i mogliśmy podjąć taką decyzję. Oddana do użytku stacja będzie zaopatrywać w wodę mieszkańców czterech miejscowości. Do tej pory byli oni zaopatrywani w wodę z sąsiedniej gminy Czernikowo. Teraz wystarczą nam własne ujęcia i w ciągu najbliższych lat nie będziemy musieli kupować wody. Mało tego, może nawet będziemy mieć nadwyżki. To była wyjątkowo potrzebna inwestycja, która kosztowała nas mnóstwo pracy.

W stacji wykorzystano tradycyjną metodę uzdatniania wydobywanej wody, polegającą na jej mieszaniu z powietrzem w centralnym zbiorniku. W ten sposób wytrącane są związki żelaza i manganu. Do nowej stacji zostaną podłączone miejscowości Wola, Walentowo, Niedźwiedź i Hornówek. Łącznie liczą one około 1,5 tys. mieszkańców.

Zaopatrzenie mieszkańców w wodę jest jednym z najważniejszych obowiązków każdego samorządu gminnego. Lata suszy zrobiły swoje i w czasie letnich upałów zaczyna jej brakować. Ponawiane są apele, by ograniczyć zużycie. Na wsi woda jest potrzebna również dla zwierząt. W gospodarstwach specjalizujących się w hodowli bydła potrzeby są bardzo duże.

W otwarciu wzięli udział m.in. Zbigniew Sosnowski, wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego, starosta lipnowski Krzysztof Baranowski, przedstawiciele wykonawcy - firmy HYDRO-MARKO z Jarocina oraz gminne władze samorządowe na czele Jackiem Sadowskim, przewodniczącym Rady Gminy Kikół. Nowy obiekt poświęcił ksiądz Andrzej Minko, proboszcz parafii w Suminie. Potem przyszedł czas na wręczenie podziękowań wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tej potężnej inwestycji.

Tekst Małgorzata Chojnicka

galeria --- link https://lipno.naszemiasto.pl/wody-w-gminie-kikol-juz-nie-zabraknie-otworzyli-nowa-stacje/ga/c1-8904503/zd/73463305

źródło: https://lipno.naszemiasto.pl/wody-w-gminie-kikol-juz-nie-zabraknie-otworzyli-nowa-stacje/ar/c1-8904503